DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Tego ogórki nie znoszą. Błędy, przez które usychają, żółkną i marnieją
Fot. Canva/Andrey Maximenko, Getty Images

Tego ogórki nie znoszą. Błędy, przez które usychają, żółkną i marnieją

31 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Ogórki to jedne z częściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogrodach. Jednakże przez błędy pielęgnacyjne, nieodpowiednie sąsiedztwo, czy nieodpowiednie nawożenie, zdarza się, że te dosłownie marnieją w oczach.

Koniecznie poznajcie, jakie błędy w uprawie ogórków dosłownie sabotują Wasze starania. Być może nie mieliście nawet świadomości, jak niewiele wystarczy, aby cieszyć się pięknymi plonami.

Gdzie posadzić ogórki?

Zacznijmy od kwestii nieco nietypowej. Pewnie doskonale wiecie, jak i kiedy posadzić ogórki, ale czy zastanawialiście się, gdzie należy to zrobić?

Starą jak świat techniką jest odczekanie do końca przymrozków, sadzenie sadzonek na żyznej, próchniczej i dobrze nasłonecznionej glebie, na stanowisku osłoniętym od wiatru. Tylko, czy to wystarczy?

Okazuje się, że nie. Ogórek do prawidłowego wzrostu potrzebuje czegoś więcej, a jest nim odpowiednie sąsiedztwo roślin. Czy wiedzieliście, że to właśnie ono może wpływać na ich kiepski wzrost?

Choroby ogórków 1.jpg
Fot. Canva/annaratner, Getty Images

Jakie sąsiedztwo dla ogórków wybrać?

Z polecanego sąsiedztwa dla ogórków warto rozważyć posadzenie ich obok cebuli, fasoli oraz grochu. Należy jednak uważać. Ogórki kiepsko rozwijają się w sąsiedztwie warzyw dyniowatych, takich jak cukinia, dynia, czy kabaczki.

Jeśli nie wierzycie, jak wiele może zdziałać sąsiedztwo roślin w waszych uprawach, koniecznie zapoznajcie się z tematyką kooperacji pomidorów i bazylii . To połączenie nie tylko świetnie sprawdza się na kanapce.

Przez to Twoje ogórki marnieją w oczach

Skoro wiecie już wiele na temat uprawy i pielęgnacji pomidorów, przejdźmy do podstawowych błędów w uprawie ogórków. Żółknięcie liści krzaczków najczęściej wskazuje na choroby grzybicze i wirusowe , oczywiście, jeśli macie pewność, że stosowaliście poprawne nawożenie.

Jeśli jednak i z tym byliście na bakier, zacznijcie od uzupełnienia niedoborów witamin w glebie. Jeśli mimo to ogórki nie będą w stanie „dźwignąć się”, wówczas oznacza to, że nie potrafią zaadaptować się do warunków atmosferycznych.

Czasem zdarza się, że ogórki żółkną pod wpływem suszy, czy zbyt wysokiej temperatury. Watro przypatrzeć się temu zjawisku i w miarę możliwości zwiększyć częstotliwość podlewania lub pokusić się o cieniowanie roślin.

Choroby ogórków 2.jpg
Fot. Canva/Алексей Филатов, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpuść w wodzie i podlej ogórki i pomidory. Szybko urosną
Zalej skorupki octem. Szybko rozwiążesz problem w ogrodzie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy