Ten owad zrujnuje twoje lilie. Rób regularnie, a unikniesz inwazji
Lilie w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. Znajdziemy różne odmiany tych niezwykłych kwiatów. Jednak podobnie, jak inne rośliny w ogrodzie, są narażone na ataki szkodników. Co najczęściej niszczy lilie?
Nawet jeśli zadbamy o prawidłowe nawożenie i wybierzemy odpowiednie miejsce dla lilii, możemy mieć problem z czerwonym robakiem na liliach. Sprawdź, jak walczyć z tym szkodnikiem.
Szkodnik, który zniszczy wszystkie lilie w ogrodzie
Lilie najlepiej rosną w pełnym słońca miejscu. Jeśli wybierzemy dobre miejsce do posadzenia lilii, będą długo cieszyć nas swoimi wyjątkowymi kwiatami. Warto też zwrócić uwagę na pH gleby.
Niestety nawet najzdrowsze kwiaty mogą zostać zaatakowane przez czerwonego robaka. To poskrzypek liliowy, który ma charakterystyczny ceglany kolor. Dorosłe osobniki osiągają do 8 mm, a ich ciało pokryw lepki śluz.
Poskrzypek liliowy żeruje na liściach oraz pąkach lilii. Może doprowadzić do spowolnienia wzrostu rośliny. Z czerwonym robakiem na liliach możemy walczyć. Jak pozbyć się go z ogrodu?
Jak zwalczyć poskrzypka liliowego?
Z czerwonym robakiem na liliach możemy walczyć na kilka sposobów. Przede wszystkim, kiedy zauważymy na roślinach poskrzypka liliowego, możemy zająć się mechanicznym usuwaniem larw.
Ściąganie larw szkodnika z roślin może pomóc nam ochronić lilie w ogrodzie. Poza tym musimy pomyśleć od razu o oprysku. Niestety czerwone robaki na liliach żerują od połowy wiosny do połowy lata. W tym czasie powinniśmy pomyśleć o środkach owadobójczych.
Jakie środki zastosować przeciwko czerwonym robakom na liliach?
Okres składania jaj przez poskrzypka liliowego traw naprawdę długo. Właśnie dlatego poza ręcznym usuwaniem szkodników, jaj oraz larw, warto wspomóc się środkami ochrony roślin. Co zadziała najlepiej?
W walce czerwonymi robakami na liliach najlepiej stosować środki systemiczne. Takie preparaty są pobierane przez zielone fragmenty roślin i przemieszczają się z sokami po innych fragmentach lilii.
Walka z poskrzypkiem liliowym nie jest prosta. Niestety, szkodniki te naprawdę długo żerują na roślinach. To sprawia, że domowe preparaty mogą nie poradzić sobie z czerwonym robakiem.
Zobacz także:
- Nie przepłacam za miód. W kwietniu robię go samodzielnie
- Nie rób tego przed sadzeniem ziemniaków. Będą miały parcha
- Dlaczego magnolie nie kwitną? Unikaj tych błędów