Ten zabieg jesienią jest zakazany. Inaczej fikus dębolistny zmarnieje w oczach
Fikus dębolistny to bardzo intrygująca roślina, która zdobi wnętrza wielu domów. W naturze dorasta ona nawet do 15 metrów wysokości, aczkolwiek udomowiona może stać się oryginalną rośliną doniczkową do salonu.
Fikus dębolistny ma jednak szczególne wymagania pielęgnacyjne. Jeśli chcecie, aby rozwijał się on prawidłowo, koniecznie sprawdźcie zalecenia ogrodników odnośnie dbania o tę roślinę. Jest jedna szczególna kwestia, o której zapominają nawet doświadczeni ogrodnicy.
Charakterystyka fikusa dębolistnego
Fikus dębolistny to bardzo charakterystyczna roślina. Udomowiona dorasta maksymalnie do wysokości 2-3 metrów, chyba że wcześniej ograniczy go sufit. Oznacza to, że spokojnie możecie potraktować tę roślinę, jako żywą dekorację Waszego salonu.
Jeśli fikus dębolistny uprawiany jest w donicy, jego wiotkie, drewniejące pędy nie są tak bardzo rozgałęzione, jak w warunkach naturalnych. Mimo to fikus dębolistny zachowuje to, co jest w nim najpiękniejsze.
Cechą charakterystyczną tej rośliny są duże, skórzaste, błyszczące, zielone liście, które posiadaja widoczne unerwienie na blaszce. Mogą one osiągać nawet 30 cm długości i 20 cm szerokości i przypominać kształtem liście dębu.
Jak pielęgnować fikusa dębolistnego?
W naturze fikus dębolistny kwitnie i owocuje, wydając okrągłe owoce, przypominające orzechy. Fikus dębolistny uprawiany w donicy nie tworzy kwiatów. Nie musicie przejmować się specjalnie terminem kwitnięcia rośliny.
Warto jednak zadbać o odpowiednie stanowisko pod uprawę. Fikus dębolistny wymaga słonecznego stanowiska oraz wysokiej temperatury. Doskonale rośnie on w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi między 22 a 24 stopnie Celsjusza.
Zimą z kolei fikus dębolistny wymaga temperatury od 15 do 20 stopni Celsjusza. Nie musicie więc tworzyć zimą sauny w salonie, aby cieszyć się dalej pięknym kwiatem.
Jesienią ten zabieg jest zakazany. Nigdy go nie rób
Jesienią i zimą nie podlewajcie fikusa nawozami i odżywkami. Roślina w tym czasie przechodzi w stan częściowej hibernacji. W tym czasie ograniczamy również podlewanie do minimum. Nawożenie rozpoczynamy dopiero na wiosnę. Inaczej fikus zmarnieje.
Podłoże pod uprawę fikusa dębolistnego powinno być żyzne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Ponadto fikus dębolistny powinien być przesadzany co roku aż do 4 roku życia.
Potem częstotliwość tą można zmniejszyć do jednego przesadzania na 3 lata. Pamiętajcie, aby zabieg ten zawsze wykonywać na wiosnę. Podczas przesadzania warto dobrze użyźnić glebę nawozami do roślin ozdobnych.
Zobacz także:
- Wymieszałam z wodą i podlałam fikusa. Jeszcze nigdy nie miał tylu nowych liści
- Moja babcia przesadza piwonie wyłącznie w ten sposób. Wiosną jej ogród podziwia każdy
- Przesadzasz kwiaty? Wsyp to do doniczki, a rośliny Ci podziękują