DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Teraz są bardzo aktywne, a ich ugryzienie wywołuje silny ból. Uważajcie na nie podczas grzybobrania
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.09.2023 17:06

Teraz są bardzo aktywne, a ich ugryzienie wywołuje silny ból. Uważajcie na nie podczas grzybobrania

Leśne insekty
Canva/Henrik_L, Getty Images; Canva/Gorgots, Getty Images

Sezon grzybowy co roku przyciąga do lasów tysiące zwolenników grzybobrania. Niestety wielu z nich, zwłaszcza początkujących grzybiarzy, kompletnie nie wie, jak należy zachowywać się w lesie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zaśmiecanie lasu, czy zbyt głośne zachowanie.

Do każdej wyprawy na grzyby należy się odpowiednio przygotować. Długie spodnie, wysokie buty oraz szczelna kurtka, to podstawa bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Dlaczego to takie ważne? Cóż, jeśli nie chcecie zostać zaatakowani przez leśne insekty, lepiej zwróćcie uwagę na leśną etykietę.

Leśnicy alarmują: Leśne insekty nie śpią!

Jeśli wybieracie się na grzyby, musicie mieć świadomość, że przekraczając próg lasu, wchodzicie do królestwa zwierząt. O ile nie będziemy Was w tym artykule straszyć wilkami, dzikami, czy niedźwiedziami – trzeba mieć pecha, żeby je spotkać – o tyle przestrzegamy Was przed leśnymi insektami.

Mowa tutaj nie tylko o kleszczach. W lesie pełno jest różnego rodzaju żyjątek, które mogą Was ukąsić. Warto wspomnieć tutaj, chociażby o: kleszczach, mrówkach, komarach, pająkach, czy wężach (chociaż spotkanie tych również należy do rzadkości).

Tylko dzięki odpowiednim ubraniom oraz zachowaniu szczególnej ostrożności możecie ochronić się przed atakiem tych zwierząt. Przydatne mogą być również wszelkie środki do odstraszania insektów. Pamiętajcie o tym podczas wybierania się na grzybobranie.

Leśne insekty 2.jpg
Canva/Henrik_L, Getty Images

Jesienne leśne insekty są niezwykle niebezpieczne

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jesienią leśne insekty stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. Przykładem może być tutaj strzyżak sarni. Te owady to istna zmora grzybiarzy. Ukąszenie tego owada powoduje silny ból i z pewnością nie należy do przyjemnych.

Leśnicy przestrzegają przed wybieraniem się do lasu w kolorowych, ale i ciemnych ubraniach. Kolory takie jak niebieski, czerwony, czy czarny o dziwo przyciągają te insekty. Zamiast tego lepiej ubrać się na biało. Cóż, przynajmniej będziemy widzieli, co po nas chodzi.

Ostrzeżenie leśników przed leśnymi insektami

Leśnicy w żartobliwy, aczkolwiek dobitny sposób uświadamiają nas też, że las jest domem i rajem dla insektów.

– Ach, czujecie to przyjemne łaskotanie na rękach, karku, policzkach, czole, we włosach... i gdzie tam jeszcze wlezie? Jesienią na grzybiarzy czają się strzyżaki sarnie. Każdy, kto miał z nimi nieprzyjemność, wie jak uciążliwe to owady. Pal sześć, gdy tylko nas oblezą, w końcu szukają jeleniowatych, ale niestety zdarza się, że postanowią ugryźć, a to nie jest przyjemne doświadczenie – czytamy w poście Lasów Państwowych na Facebooku.

Drodzy Czytelnicy, jeśli w najbliższym czasie wybieracie się do lasu, pamiętajcie o zaleceniach leśników. Tylko profilaktyka może uchronić nas przed nieprzyjemnymi w skutkach ukąszeniami leśnych insektów.

Zobacz także: