Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > To nie szczury ani krety. Żerują w całej Polsce i niszczą ogrody
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.02.2024 09:17

To nie szczury ani krety. Żerują w całej Polsce i niszczą ogrody

Karczownik
Canva/ShaftInAction, Getty Images

Karczownik to bardzo interesujący gryzoń, który niestety staje się plagą w całej Polsce. Grasuje one przez cały rok i niestraszne są dla niego niskie temperatury, czy zalegający śnieg. Co więcej, karczownik jest nie zwykle groźny dla twojego ogrodu.

Ten gryzoń żywi się głównie korzeniami drzew i krzewów. To prawdziwa zmora ogrodów. Jeśli zauważyłeś go kiedykolwiek na swojej posesji, natychmiast reaguj.

Karczownik to prawdziwe wyzwanie dla ogrodników

Karczownik jest niewielkich rozmiarów gryzoniem, prowadzącym głównie podziemny trym życia. Ten ssak należący do rodziny chomikowatych może dorastać nawet do 25 cm długości. Charakteryzuje się ciemnobrunatną sierścią i szarym brzuchem. 

Co ciekawe, karczowniki nie zapadają w sen zimowy, dlatego też przez cały rok stanowią wyzwanie dla ogrodników. Gryzonie te grasują zarówno dniem, jak i nocą, aczkolwiek najbardziej aktywne bywają wcześnie rano. 

Jeśli zatem kiedykolwiek widziałeś karczownika w swoim ogrodzie, natychmiast wprowadź środki zaradcze. W tym artykule podpowiemy, jak poradzić sobie ze szkodnikami w naturalny sposób. Karczowniki będą omijać twój ogród z daleka.

karczownik.jpg
canva/Jammie Hall

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Obecność karczownika w ogrodzie jest stosunkowo prosta do wykrycia. Zwierzęta te kopią podziemne tunele, które zwieńczone są kopcem. Niestety ogrodnicy ich obecność często mylą z żerowaniem kreta.

Kopce karczownika są jednak zdecydowanie mniejsze i bardziej płaskie od krecich. Kopce pozbawione będą także jakichkolwiek części roślin, gdyż zapewne karczownik zdąży już urządzić sobie z nich ucztę.

Podobny tryb życia karczowników i kretów sprawia, że możemy walczyć z nimi w niemalże ten sam sposób. Karczowniki boją się nieznanych dźwięków, czy wibracji, dlatego też wbicie w ziemię metalowego pręta z zawieszoną na nim puszką będzie dla nich czymś nie do zniesienia.

Tak wykurzysz karczownika z ogrodu

Karczowniki można wypłoszyć z ogrodu także w nieco mniej widoczny dla sąsiadów sposób. Wystarczy, że zasadzicie w ogrodzie czosnek, lilak, czy koronę cesarską, aby zwierzę to omijało wasz ogród szerokim łukiem.

Możecie również wrzucić części tych roślin do ich podziemnych korytarzy. Aromat tego typu roślin jest dla nich nie do zniesienia, przez co karczowniki szybko opuszczą twoją działkę.

karczownik.jpg
canva/Anette Schav

ZOBACZ TAKŻE: