Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Trik sprawiający, że sadzonki pomidora są silne i zdrowe. Nic im nie będzie straszne
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 09.04.2023 17:21

Trik sprawiający, że sadzonki pomidora są silne i zdrowe. Nic im nie będzie straszne

Młode sadzonki pomidorów
canva/JackF

Pomidorom, jak i innym roślinom, na początku rozwoju niezbędny jest azot. Dary natury potrzebują go do lepszego wzrostu oraz przyrostu zielonej masy. Do tego pełni bardzo ważną rolę w wytwarzaniu chlorofilów i chloroplastów odpowiadających za procesy fotosyntezy. Dlatego, warto wiedzieć, jak przygotować nawóz pełen azotu, aby wyhodować silne sadzonki pomidorów.

Azot to pierwiastek niezbędny roślinom

Azot to śladowy pierwiastek pełniący bardzo ważną rolę w procesie fotosyntezy — bierze czynny udział w wytwarzaniu chlorofilów i chloroplastów za nią odpowiadających. Bez nich, proces ten nie zaistnieje. 

Odpowiada on również za wydłużanie się komórek zielonego daru natury oraz rozwoju ich liści. Dlatego, jest tak ważny dla roślin podczas fazy wzrostu tj. fazy wegetatywnej.

Pielęgnacja sadzonek pomidorów.png
canva/Straitel
Pomidory, które nie chorują i wręcz same się uprawiają. Nie ma lepszej odmiany

Co jest głównym objawem niedoboru azotu?

Głównymi objawami niedoboru azotu są: 

  • zahamowanie wzrostu rośliny,
  • żółknące liście albo pojawiające się przebarwienia na tych starszych,
  • zmiana odcienia łodygi z zielonego na purpurowy,
  • gwałtowny rozwój korzeni.

Powyższe objawy nie są jedynymi, które mogą objawiać się niedoborem azotu, gdyż tych może być więcej: nadmiar w glebie takich pierwiastków jak mangan, potas oraz cynk, a nawet chlorków. 

Również niewłaściwe działanie systemu korzeniowego może wpływać na brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Warto wtedy sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony, nie wdała się choroba, lub nie ma za niskich temperatur. 

Amoniak to idealny nawóz dla pomidorów

Skutecznym nawozem, który pozwoli uzupełnić niedobory azotu, jest rozcieńczony amoniak.  Jest to roztwór wodorotlenku sodu, mającego stężenie 10%, a zawarty w nim azot stanowi aż 80-82% i jest bardzo łatwo przyswajalny przez rośliny.

Chcąc nawozić pomidory amoniakiem, potrzebujemy 1 stołową łyżkę 10% amoniaku rozcieńczonego w 5 litrach wody. Taką mieszanką podlewamy sadzonki (2-3 łyżki), jednak uprzednio gleba powinna zostać zwilżona wodą.

Po nawożeniu azotem tak po około 10 dniach pomidory należy nawozić nawozami fosforowo-potasowymi.

Roztwór ten można wykorzystać przed zasadzaniem sadzonek. Potrzeba wlać 250 ml roztworu w proporcjach 2 łyżki amoniaku na 10 litrów wody. Zabieg ten pozwoli na zdezynfekowanie nowego miejsca przed szkodnikami zamieszkującymi glebę.

Pamiętajcie, że stosując amoniak, trzeba mieć świadomość, że jest on toksyczny! Dlatego, przed przystąpieniem do pracy trzeba zaopatrzyć się w: ochronne rękawice, okulary oraz maseczkę. Nie wolno też zapominać o wentylowanym pomieszczeniu.

nawożona sadzonka pomidorka.png
canva/izzzy71