Turkuć podjadek boi się tego jak ognia. Błyskawicznie zostawia rośliny w spokoju
Jego odstraszający wygląd to nie jedyne szkody, jakie wyrządza w ogrodzie. Turkuć podjadek to owad, który może ogołocić Wasze plony. Koniecznie poznajcie sposoby, jak się z nim rozprawić.
Turkuć podjadek w Twoim ogrodzie. Co powinieneś zrobić?
Jeśli turkuć podjadek zawitał w Twoim ogrodzie, naprawdę powinieneś się martwić. Jest to jeden z największych owadów w Polsce, który ponadto jest bardzo żarłoczny. Występuje on niemalże w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Turkuć podjadek często nazywany jest rakiem ziemnym. Potrafi on chodzić do tyłu. Jego wygląd nieco imituje charakterystykę tego skorupiaka. Turkuć podjadek ma sporą głowę, solidny pancerz, a jego odnóża zakończone są kolcami.
Turkuć podjadek jest trudny do wypędzenia z ogrodu. Żeruje on pod ziemią, dlatego możesz nie wiedzieć, że zawitał w Twoim ogrodzie. Jednakże obumierające rośliny, powinny być dla Ciebie sygnałem, że możesz mieć w ogrodzie nieproszonego gościa.
Turkuć podjadek – jak z nim walczyć?
Turkuć podjadek lubi zajadać się korzeniami Twoich roślin. Ponadto drążąc tunele podziemne, często uszkadza ich korzenie, a także ogranicza możliwości pobierania cennych składników odżywczych z ziemi.
Turkuć podjadek atakuje niemalże wszystkie rośliny ogrodowe. Zajada się tak samo chętnie warzywami, jak i roślinami ozdobnymi, czy kwiatami. Insekt ten żywi się także larwami innych owadów.
Istnieje na szczęście sprawdzony sposób na walkę z tym insektem. Turkuć podjadek jak ognia boi się mydła i płynu do naczyń. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki tych substancji w 1,5 litrze wody (najlepiej wybrać zapach cytrynowy) i wlać całość do tunelu. Turkuć podjadek natychmiast ucieknie z niego, a Ty będziesz mógł go złapać.
Turkuć podjadek walcz z nim na różnych frontach
W walce z tym insektem ważne jest regularne usuwanie jego gniazd. Te rozpoznasz po spulchnionej ziemi w ogrodzie. Zaleca się wykopanie ich, zalanie ich wodą, czy wspomnianym wyżej preparatem. Możesz również posadzić w ogrodzie szałwię czy szachownicę, gdyż turkuć podjadek nie toleruje ich zapachu.
Drodzy Czytelnicy, jak Wy radzicie sobie z insektami w ogrodzie? Koniecznie zdradźcie nam swoje patenty.