DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Twój sąsiad palił liście i gałęzie, a nie dostał mandatu?
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.11.2023 18:20

Twój sąsiad palił liście i gałęzie, a nie dostał mandatu?

Palenie gałęzi/palenie liści
Canva / Slatan

Palenie liści i gałęzi w ogrodzie to dość kontrowersyjny temat. Sporo osób w ten sposób chce pozbyć się odpadów organicznych. Jednak ten zabieg nie jest legalny i za to wykroczenie grozi kara pieniężna. Dlaczego więc czasem ogniska w ogrodzie są dozwolone?

Jedni dostają mandat, a inni mogą w najlepsze urządzać ogniska w swoim ogrodzie. Nie każdy wie, że ogniska rekreacyjne są jak najbardziej legalne. Kiedy nie dostaniemy mandatu za palenie liści i gałęzi?

Co grozi za palenie liści i gałęzi w ogrodzie?

Jesienią w ogrodzie gromadzi się sporo odpadów zielonych. Wyzwaniem stają się liście i gałęzie, których ciężko się pozbyć. Wtedy część osób decyduje się na rozpalenie ogniska i pozbycie się w ten sposób zbędnych odpadów.

Palenie gałęzi i liści nie jest legalne. Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie wolno przetwarzać odpadów poza przeznaczonymi do tego urządzeniami. Wyjątkiem jest przeznaczenie odpadów na kompost.

Za palenie liści i gałęzi w ogrodzie grozi grzywna od 500 zł do nawet 5 tys. zł. Dlaczego więc jedni otrzymują karę za ogniska w ogrodzie, a inni nie? Dopuszczalne w naszym kraju są tak zwane ogniska rekreacyjne.

Palenie gałęzi/palenie liści
Canva / RobMattingley, Getty Images Signature

Czym są ogniska rekreacyjne?

W ogrodzie możemy palić ogniska rekreacyjne. Określa się nimi te, które rozpalamy w celu upieczenia ziemniaczków, kiełbasy i spędzenia czasu ze znajomymi oraz rodziną. Teoretycznie możemy palić w nich też suche gałęzie.

Jednak zwykle ogniska rekreacyjnie pali się ze specjalnie przygotowanego drewna opałowego. Nawet ognisk rekreacyjnych nie możemy palić wszędzie. Nie wolno rozpalać ich w następujących miejscach:

  • w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu,
  • w pobliżu materiałów palnych.

Co można palić w ogniskach rekreacyjnych?

Za palenie ognisk rekreacyjnych na terenie ogrodu nie otrzymamy kary. Jednak musimy uważać, co w nich palimy. Nawet jeśli zrobimy ognisko rekreacyjne, ale palimy w nim nieodpowiednie rzeczy, możemy otrzymać karę.

W ogniskach rekreacyjnych nie możemy palić odpadów, które są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. To oznacza, że liście i inne resztki roślin nie mogą trafić do naszego ogniska.

Palenie gałęzi/palenie liści
Canva / gipi23, Getty Images Signature

Zobacz też: