Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Ty wyrzucasz, ja zimą czyszczę nimi buty. Zacieki z soli znikają od razu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 04.12.2023 17:05

Ty wyrzucasz, ja zimą czyszczę nimi buty. Zacieki z soli znikają od razu

Czyszczenie butów
shutter/BLACKDAY

W całej Polsce zima daje się we znaki. Zaśnieżone i oblodzone chodniki to spory problem. Z białym puchem i lodem radzimy sobie przy pomocy soli. Jednak słone kryształki źle wpływają na nasze obuwie. Jak doczyścić buty?

Sól bardzo dobrze radzi sobie z oblodzonym chodnikiem, ale fatalnie wypływa na stan zimowego obuwia. Mam sprawdzony sposób na pozbycie się osadu z soli. Zdradzę jak wyczyścić buty zimą.

Osady z soli na butach

Sól zdecydowanie jest pogromcą lodu. Rozpuszcza nawet mocno zmrożone chodniki i ułatwia nam codzienne funkcjonowanie zimą. Jednak są też pewne minusy, które sprawiają, że sól zimą daje się we znaki.

Posypywanie dróg i chodników to o tej porze roku konieczność. Ciężko funkcjonować, kiedy poruszanie przez warstwę śniegu i lodu jest utrudnione. Sól niestety zostawia na naszych butach nieestetyczne białe plamy. Co możemy z nimi zrobić?

Biały osad z soli możemy usunąć, a nasze buty będą jak nowe. Jednak metodę czyszczenia trzeba dobrać do materiału, z którego wykonane są buty. Zdradzę jak usunąć sól z butów domowym sposobem. 

czyszczenie butów
Canva / Nick Picnic, Getty Images

Jak usunąć sól z butów?

Sól na butach w zimie to już norma. Czasem do posypania chodników używa się jeszcze piasku, jednak i tak słone kryształki zdecydowanie wygrywają zimą. Na szczęście biały osad z butów da się usunąć.

Uniwersalnym sposobem na sól na butach jest użycie płynu do mycia naczyń. Wystarczy w szklance wody rozpuścić około 10 kropli płynu do mycia naczyń. Całość mieszamy i zanurzamy w miksturze ściereczkę, a następnie przecieramy nią buty.

Płyn do mycia naczyń naprawdę dobrze radzi sobie z osadem z soli. Jednak mam jeszcze jeden prosty sposób, który pomoże nam pozbyć się soli. Przyda się do tego skórka od chleba. 

Domowy sposób na sól na butach

Do usunięcia soli na butach doskonale sprawdzi się skórka od chleba. Idealna będzie taka czerstwa. Jak dokładnie jej użyć? Wystarczy potrzeć miejsca, w których na butach pojawił się nieestetyczny osad.

Chleb dzięki swoim właściwością wchłonie sól, a nasze buty będą jak nowe. Ten sposób jest uniwersalny i sprawdzi się na różnych rodzajach obuwia. 

chleb
Canva / hatipoglu, Getty Images

Zobacz także: