Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tych ziół nie sadź przy mięcie. Rośliny staną się wątłe i nie będą rosły
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.05.2023 15:40

Tych ziół nie sadź przy mięcie. Rośliny staną się wątłe i nie będą rosły

Nie sadź tych ziół przy mięcie
canva/RossHelen, canva/Jobalou

Zioła od lat wspomagają naturalną odporność organizmu i wzmacniają smak przygotowywanych potraw. Mimo to bywają zabójcze dla swoich sąsiadów na grządce. Zobacz jakich roślin nie sadzić przy mięcie, aby te pięknie rosły.

Mięta przyjmie się w każdym ogrodzie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mięty. Każda z nich ma nieco inny smak i aromat. Wśród nich można wyróżnić gatunki takie jak mięta: szwajcarska, truskawkowa, ananasowa, cytrynowa.

Mięta jest rośliną wieloletnią. Wystarczy posadzić ją raz i cieszyć się zbiorami przez lata. Uprawa mięty wymaga jedynie przestrzeni i systematycznego podlewania. Wtedy będzie pięknie rosła i ozdobi Twój ogród.

O ile mięta nie jest wymagająca, tak warto pamiętać o kilku zasadach, zanim wsadzimy ją do gruntu. Roślina nie powinna rosnąć w bliskim sąsiedztwie niektórych ziół, ponieważ te przestaną rosnąć i zmarnieją.

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Dawid Kubacki wyjawił, jak czuje się jego żona. Wróciła już do ich górskiej willi

Te zioła nie lubią sąsiedztwa mięty

Jeśli sadzisz zioła w osobnych doniczkach, nie masz tego problemu. Sadząc zioła do ziemi, należy starannie dobierać ich sąsiedztwo. Mięta ma tendencję do zagłuszania innych roślin. Nie sadź jej przy majeranku, oregano i bazylii, ponieważ zioła staną się wątłe i nie urosną. 

Sadzonki spokojnie mogą rosnąć w towarzystwie szałwii, czy melisy. To silniejsze zioła, którym mięta nie zaszkodzi. Mięta w ogrodzie skutecznie odstraszy komary i kleszcze, warto mieć ją więc w swoim ogrodzie.

mięta.jpg
canva/mansum008

Jak dbać o miętę w ogrodzie?

Mięta urośnie praktycznie na każdym podłożu. Wystarczy, że w dołki na sadzonki włożysz pokruszone skorupki jajek. W ten sposób zapewnisz roślinom wapń i będą rosły jak na drożdżach. 

Mięta lubi wilgotne podłoże. Zadbaj więc o regularne podlewanie. Podczas suszy zioła podlewaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W przeciwnym wypadku poparzysz liście. I to już wszystkie zasady, których należy przestrzegać, aby cieszyć oko ziołowym ogródkiem.