Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Ubrania śmierdzą po praniu? To nie tylko wina zapchanego filtra
Kamil Świętek
Kamil Świętek 07.02.2024 10:30

Ubrania śmierdzą po praniu? To nie tylko wina zapchanego filtra

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu?
Shutter/GBJstock

Chociaż trudno w to uwierzyć, problem ten dotyka wielu z nas. Mimo stosowania wysokojakościowych środków piorących nasze ubrania po praniu nie pachną tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Wówczas zadajemy sobie pytanie, dlaczego ubrania śmierdzą po praniu? Przecież teoretycznie zrobiliśmy wszystko poprawnie, czyż nie? Okazuje się, że problem śmierdzącego prania może być bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać.

Czujesz ten zapach? Natychmiast reaguj

Umówmy się, ubrania nie powinny cuchnąć po praniu. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego ubrania śmierdzą po praniu, to znak, że coś niepokojącego dzieje się z waszą pralką. Waszą szczególną uwagę powinien zwrócić zapach pleśni, czy zjełczały odór tkanin.

Co ciekawe, takiego typu woń pojawić się może zarówno zaraz po praniu, jak i dopiero po włożeniu ubrań do szafy. Jak to możliwe? Przyczyną czasem jest stosowanie zbyt dużej ilości środków piorących albo pozostawienie ubrań w pralce po praniu na kilka godzin. Gorzej, jeśli ubranie śmierdzi, mimo że nie popełniliście powyższych błędów.

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu 2.jpg
Canva/lma_stock

To dlatego ubrania śmierdzą po praniu

Jeśli mimo odpowiedniego korzystania z pralki i detergentów dalej nie znaleźliście odpowiedzi na to, dlaczego ubrania śmierdzą po praniu, przedstawiamy kilka możliwości takiego stanu rzeczy.

Okazuje się, że nieprzyjemny zapach może być wynikiem namnażający się w pralce grzybów i pleśni. Receptą na tę przypadłość jest oczywiście dokładne wyczyszczenie, a wręcz zdezynfekowanie pralki.

Czasem za nieprzyjemny odór ubrań może odpowiadać zbyt niska temperatura prania, czy nawet przeładowana pralka. Zwróćcie także uwagę, czy czasem problem nie dotyczy tylko czarnych ubrań. Te barwione są p-Fenylenodiaminą, która w kontakcie z detergentem może wydzielać przykry zapach. Wówczas warto zmniejszyć ilość środka piorącego.

Jak przeciwdziałać śmierdzeniu ubrań?

Skoro wiecie już, dlaczego ubrania śmierdzą po praniu, pora rozważyć, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać temu przykremu problemowi. Przede wszystkim warto zadbać o minimalizację wilgoci w pralce. Poza regularnym jej czyszczeniem warto też otworzyć drzwi pralki na 5 minut po zakończeniu prania, w celu wywietrzenia jej.

Zadbajcie także o regularne czyszczenie pralki i jej filtra. Ten powinien być czyszczony raz na 2-3 miesięcy. Wystarczy, że wyjmiecie go i umyjecie dokładnie pod bieżącą wodą. Filtr to jednak nie wszystko.

Ubrania mogą śmierdzieć po praniu również przez zatkany i brudny syfon. Jeśli więc umyliście pralkę i filtr, a problem nie zniknął, koniecznie zdemontujcie tę część i ją wyczyśćcie. W syfonie, oprócz pleśni, znajdziecie mnóstwo włosów, które zgromadziły się na ubraniach. To właśnie one najczęściej zapychają niewielką rurkę i to właśnie przez nie ubrania po praniu śmierdzą stęchlizną.

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu.png
canva/ra3an

ZOBACZ TAKŻE: