DomekIOgrodek.pl
uszczelnienie okna

pixnio.com/CC0 Domena Publiczna/Bicanski

Uszczelnianie okna na zimę

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Gdy przychodzi zima, nasze okna mogą przepuszczać wiele niechcianego zimna do wewnątrz domu. Warto wtedy pomyśleć, jak sprawić, aby były szczelne. Dzięki temu oszczędzimy na ogrzewaniu, a w naszych czterech ścianach będzie znaczniej cieplej. W tym artykul

W okresie jesienno-zimowym, koszty utrzymania całego domu znacznie wzrastają. Związane jest to z sezonem grzewczym, który skutecznie opróżnia nasze portfele. 

Kluczową sprawą w tej kwestii jest odpowiednie uszczelnienie okien. Jeśli czujesz, że leci przez nie zimne powietrze, należy się z pewnością się tym zająć. Dzięki temu twoje pieniądze zostaną przy tobie, a w domu będziesz czuć ciepło

Określ rodzaj nieszczelności

Okna mogą być nieszczelne w dwóch miejscach. Pierwsza możliwość to nieszczelność między szybą a okienną ramą. Tego typu problem usuniemy, używając przezroczystego silikonu. Delikatny przewiew może być także wywołany przez szparę między ramą okienną a murem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się pianka montażowa lub silikon akrylowy. 

Uszczelnianie okien, świetne triki 

Zacznij od czyszczenia wilgotną szmatką, najlepiej zwilżyć ją spirytusem salicylowym. Następnie wytrzyj je do sucha. Silikon umieść w specjalnym pistolecie do niego przeznaczonym i nanieś go wzdłuż styku ramy okiennej z szybą. Nie nakładaj go zbyt dużo. Odczekaj pół godziny, aż wyschnie. 

Przyda się również usunięcie starych uszczelnień, znajdujących się na styku ramy okiennej z murem. Do tej czynności będzie ci potrzebna skrobaczka. Resztki uszczelnienia wytrzyj szmatką i oczyść dokładnie rogi ramy.

Wzdłuż ramy przylej pasma taśmy malarskiej i oklej nią każdy z czterech boków ramy okiennej. Jeśli jednak do uszczelniania będziesz używać pianki montażowej, ten krok można pominąć. 

Zaczynaj od góry okna nanoszenie silikonu akrylowego. Wyciśnij z tubki długi, jednorodny pas silikonu.

Dzięki temu wypełnisz szczelinę na całej długości. Pamiętaj, że gdy uszczelniasz pianką montażową nie dać jej za dużo - po wyschnięciu zwiększa ona swoją objętość

Usuń nadmiar silikonu wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia na około godzinę. Jeśli wybrałeś sposób z pianką, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia, a gdy się to stanie nadmiar odetnij nożykiem

Gdy silikon wyschnie, ostrzem nożyczek zrób na nim cienką linię w miejscu styku z taśmą. Następnie ostrożnie ją oderwij i pozostaw silikon do całkowitego wyschnięcia na około 24 godziny. W tym czasie nie możesz otwierać okna, należy także unikać kontaktu z wodą. 

Źródło: tipy.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Tragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego

  • Hit internetu, nie uwierzycie, czego mężczyzna użył do odśnieżenia przydomowego podjazdu

  • Trudno uwierzyć, co najlepiej czyści blachy z piekarnika

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Inspiracje

Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

Czytaj więcej >

Inspiracje

Parownica do ubrań: cena, zalety i wady

Czytaj więcej >

Inspiracje

Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki

Czytaj więcej >

Inspiracje

Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z salonu. Jeden mebel zachwycił fanów, wiemy gdzie go kupiła

Czytaj więcej >
Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Inspiracje

Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

Czytaj więcej >