uszczelnienie okna
pixnio.com/CC0 Domena Publiczna/Bicanski
Weronika Dadok - 20 Stycznia 2021

Uszczelnianie okna na zimę

Gdy przychodzi zima, nasze okna mogą przepuszczać wiele niechcianego zimna do wewnątrz domu. Warto wtedy pomyśleć, jak sprawić, aby były szczelne. Dzięki temu oszczędzimy na ogrzewaniu, a w naszych czterech ścianach będzie znaczniej cieplej. W tym artykule opisujemy świetne triki, które pomogą ci w uszczelnienu okien.

W okresie jesienno-zimowym, koszty utrzymania całego domu znacznie wzrastają. Związane jest to z sezonem grzewczym, który skutecznie opróżnia nasze portfele.

Kluczową sprawą w tej kwestii jest odpowiednie uszczelnienie okien. Jeśli czujesz, że leci przez nie zimne powietrze, należy się z pewnością się tym zająć. Dzięki temu twoje pieniądze zostaną przy tobie, a w domu będziesz czuć ciepło.

Określ rodzaj nieszczelności

Okna mogą być nieszczelne w dwóch miejscach. Pierwsza możliwość to nieszczelność między szybą a okienną ramą. Tego typu problem usuniemy, używając przezroczystego silikonu. Delikatny przewiew może być także wywołany przez szparę między ramą okienną a murem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się pianka montażowa lub silikon akrylowy.

Uszczelnianie okien, świetne triki

Zacznij od czyszczenia wilgotną szmatką, najlepiej zwilżyć ją spirytusem salicylowym. Następnie wytrzyj je do sucha. Silikon umieść w specjalnym pistolecie do niego przeznaczonym i nanieś go wzdłuż styku ramy okiennej z szybą. Nie nakładaj go zbyt dużo. Odczekaj pół godziny, aż wyschnie.

Poczta Polska ściga dłużników, chodzi o ważną domową opłatę. Większość Polaków nie płaciPoczta Polska ściga dłużników, chodzi o ważną domową opłatę. Większość Polaków nie płaciCzytaj dalej

Przyda się również usunięcie starych uszczelnień, znajdujących się na styku ramy okiennej z murem. Do tej czynności będzie ci potrzebna skrobaczka. Resztki uszczelnienia wytrzyj szmatką i oczyść dokładnie rogi ramy.

Wzdłuż ramy przylej pasma taśmy malarskiej i oklej nią każdy z czterech boków ramy okiennej. Jeśli jednak do uszczelniania będziesz używać pianki montażowej, ten krok można pominąć.

Zaczynaj od góry okna nanoszenie silikonu akrylowego. Wyciśnij z tubki długi, jednorodny pas silikonu.

Dzięki temu wypełnisz szczelinę na całej długości. Pamiętaj, że gdy uszczelniasz pianką montażową nie dać jej za dużo - po wyschnięciu zwiększa ona swoją objętość.

Usuń nadmiar silikonu wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia na około godzinę. Jeśli wybrałeś sposób z pianką, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia, a gdy się to stanie nadmiar odetnij nożykiem.

Gdy silikon wyschnie, ostrzem nożyczek zrób na nim cienką linię w miejscu styku z taśmą. Następnie ostrożnie ją oderwij i pozostaw silikon do całkowitego wyschnięcia na około 24 godziny. W tym czasie nie możesz otwierać okna, należy także unikać kontaktu z wodą.

Źródło: tipy.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News