W kwietniu rozsyp pod juką. Odżyje po zimie i zakwitnie
Juka ogrodowa jest jedną z egzotycznych roślin, które dobrze czują się w naszej strefie klimatycznej. Wystarczy, że odpowiednio o nią zadbamy, a odwdzięczy się wspaniałym wyglądem i obsypie mnóstwem kwiatów.
Kwitnąca juka wygląda po prostu zjawiskowo. By cieszyć oczy jej widokiem, musimy pamiętać o zapewnieniu jej optymalnych warunków wzrostu. Najważniejszym zabiegiem jest nawożenie. Bez tego roślina nie zakwitnie.
Juka ogrodowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Jeśli zamierzasz posadzić w tym roku jukę w ogrodzie, wybierz dla niej odpowiednie stanowisko i glebę. Juka ogrodowa lubi nasłonecznione miejsca, najlepiej osłonięte od wiatru. Gleba musi być lekka, żyzna, przepuszczalna. W ciężkiej ziemi, gdzie nie ma dobrego drenażu wody, jukę szybko zaczną trawić choroby grzybowe.
Juka ogrodowa wymaga również regularnego podlewania. W okresie letnim podlewaj ją raz na 7-10 dni, najlepiej deszczówką lub odstaną wodą. Chlor zawarty w wodzie z wodociągów szybko ją zniszczy. Zimą jukę podlewamy raz na 2-3 tygodnie.
Najważniejszym jednak zabiegiem dla juki ogrodowej jest nawożenie. Jeśli je pominiemy, zacznie chorować. Liście będą suche, brązowe, a cała roślina zmarnieje. O kwiatach również możemy zapomnieć. Czym nawozić jukę ogrodową?
Nawożenie juki ogrodowej. Termin jest kluczowy
Jukę ogrodową nawozimy dwa razy w roku. Pierwsze odżywienie przypada wiosną . Zabieg najlepiej przeprowadzić w kwietniu, gdy dni są coraz cieplejsze, dłuższe i bardziej słoneczne. W ten sposób wzmocnimy ją po zimie.
Drugie nawożenie juki ogrodowej przypada na czerwiec. To właśnie wtedy zaczyna się okres intensywnego kwitnienia. Jeśli dostarczymy roślinie odpowiedniej dawki niezbędnych dla niej składników, obsypie się wspaniałymi, białymi kwiatami.
Najlepsza odżywka do juki. Rozsyp pod rośliną, a zakwitnie jak marzenie
Juka ogrodowa preferuje glebę przepuszczalną o zasadowym odczynie. To kluczowa informacja, aby dobrze wybrać nawóz . Zakwaszona ziemia spowoduje, że roślina nie zakwitnie i nie będzie dobrze wyglądać.
Juka potrzebuje również dużej dawki azotu, potasu, magnezu i wapnia. Jaki więc nawóz będzie najlepszy? Popiół drzewny! Nie zapłacimy za niego grosza, a działa na roślinę jak marzenie. Wystarczy, że wiosną i latem rozsypiemy go pod juką, a kwiaty pojawią się bardzo szybko.
Zobacz także:
- Zrób przed wysiewem bobu. Ochronisz go przed chorobami i szkodnikami
- Teraz jest czas na zbieranie soku z brzozy
- Największy szkodnik kapusty. Pozbądź się go zanim wszystko zniszczy