Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wetrzyj w kran i wypoleruj. Zacieki i smugi więcej się nie pojawią
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 02.10.2023 13:28

Wetrzyj w kran i wypoleruj. Zacieki i smugi więcej się nie pojawią

czyszczenie armatury łazienkowej
Fot. YouTube/Take Look na YouTube

Baterie łazienkowe lub kuchenne najlepiej prezentują się, gdy są nowe. Niedługo potem pojawiają się na nich zacieki i smugi, których usunięcie jest trudne. Zacieki nie dodają elegancji naszej łazience, a czyszczenie ich to syzyfowa praca.

Trudno korzystać z baterii i nie zachlapać jej wodą. Wycieranie kranu za każdym razem do sucha jest praktycznie niemożliwe. Zwykle testujemy różne sposoby na pozbycie się zacieków na kranie. Nie jest to proste, ale istnieje patent, który jest niezawodny.

Skąd się biorą zacieki na kranie?

Przy wykonywaniu podstawowych domowych czynności, jak mycie rąk, mycie zębów czy mycie naczyń nie unikniemy zachlapania baterii i umywalki lub zlewu wodą. Po wyschnięciu na armaturze pozostają plamy po mydle, płynie do naczyń, osad lub kamień.

Zacieki na kranie pojawiają się, bo krople wody, które na nim pozostały wysychają i parują. Zostaje białawy osad, którego nie możemy się pozbyć. Baterie wykonane są zwykle z mosiądzu pokrytego warstwą chromu. 

To materiał wrażliwy i nieodporny na szorowanie i żrącą chemię. Nie możemy więc czyścić ich w agresywny sposób. Z kolei zwykłe przetarcie kranu gąbką z płynem do naczyń nie przyniesie efektu i zacieki na kranie nadal będą widoczne. Co zrobić?

Projekt bez nazwy (23).jpg
Canva/Lolostock

Idealny patent na zacieki na kranie

Aby zabezpieczyć kran przed kroplami wody, które po wyschnięciu zostawiają ślady użyjmy świecy. Kran będzie nie tylko błyszczał, ale też zyska odporność na osadzanie się wody. Kran nacieramy świecą i następnie polerujemy suchą szmatką z mikrofibry. 

Wosk pokryje baterie powłoką, z której woda będzie po prostu spływać. Nie będzie więcej zacieków i smug. Wystarczy więc jedno czyszczenie, aby na długo zapomnieć o nieestetycznych śladach, które pokrywały naszą armaturę łazienkową.

Jak walczyć z zaciekami na kranie?

Dobre efekty w konserwacji kranów daje też użycie octu. Raz na tydzień możemy przecierać armaturę szmatką nasączoną octem. To przedłuży idealny wygląd kranów w naszym domu. 

Do czyszczenia kranów można też użyć płynu do naczyń. Pomocne jest wycieranie armatury do sucha, choć z oczywistych względów będzie to trudne po każdym użyciu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że łatwiej zapobiegać zabrudzeniom kranu niż je potem czyścić. 

jak czyścić kran.jpg
canva/baranozdemir

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Take Look” na YouTube

Zobacz również: 

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10