Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wsyp do doniczek. Twoje kwiaty szybko wypuszczą nowe liście
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.02.2024 17:47

Wsyp do doniczek. Twoje kwiaty szybko wypuszczą nowe liście

nawóz do roślin zielonych i kwitnących
YouTube/Good & Planty

Kwiaty doniczkowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Po zimie ważne jest nawożenie. Na rynku mamy do wyboru wiele odżywek dedykowanych: do roślin kwitnących, zielonych, do storczyków, sukulentów, w płynie, granulkach, żelu.

Zamiast kupować kilka różnych preparatów, przygotuj jeden, uniwersalny, za który nie zapłacisz nawet złotówki. Domowy nawóz do roślin zielonych i kwitnących będzie gotowy już w tym samym dniu. Nie rozcieńczasz go z wodą, tylko wsypujesz do doniczek. Kwiaty momentalnie wypuszczą nowe liście i pąki.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

W pielęgnacji kwiatów doniczkowych niezwykle ważne jest nawożenie, odpowiednie stanowisko i podlewanie. W zależności od upodobań poszczególnych kwiatów, stawiamy je w bardziej lub mniej nasłonecznionym miejscu. 

Żadne rośliny nie lubią zbyt suchego powietrza, przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. To właśnie przez te czynniki zewnętrzne najczęściej marnieją w sezonie zimowym. Pamiętajmy również, by kwiaty podlewać umiarkowanie.

Zbyt częste podlewanie sprzyja bowiem powstawaniu chorób grzybowych i gniciu korzeni. Liście zaczynają żółknąć, a rośliny marnieją w oczach. Domowy nawóz do roślin zielonych i kwitnących stosuj raz na 2-3 tygodnie. Wzmocni je i sprawi, że odżyją po zimie.

Domowy nawóz do roślin zielonych i kwitnących wykorzystasz do wszystkich kwiatów, jakie masz w domu. Skrzydłokwiat, storczyki, zamiokulkas, monstera, anturium i inne  szybko odzyskają wigor i zaczną wypuszczać nowe liście i, jeśli kwitną, pąki kwiatowe.

nawóz do roślin zielonych i kwitnących.jpg
canva/pixelshot

Twoje rośliny pokochają ten nawóz

Najlepszy nawóz do roślin zielonych i kwitnących przygotujesz ze skórek po bananach. Nie musisz ich jednak moczyć w wodzie i czekać, aż odżywka będzie gotowa. Wystarczy, że skórki po kilku bananach rozłożysz na blaszce i wysuszysz w piekarniku.

Gdy już będą całkowicie suche, pokrusz je lub zmiel w blenderze i przesyp do dużego słoika. Raz na 2- 3 tygodnie do każdej doniczki wsyp łyżeczkę proszku i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi, a następnie podlej. 

Dlaczego domowy nawóz do roślin zielonych i kwitnących jest tak skuteczny?

Skórki po bananach zawierają to, czego rośliny doniczkowe potrzebują najbardziej. Azot jest niezbędny do prawidłowego wzrostu. To także on jest odpowiedzialny za prawidłowe wybarwienie łodyg i liści. Rośliny nawożone azotem szybko rosną i mają piękny, zielony kolor.

Potas natomiast pozytywnie wpływa na tworzenie się nowych pędów i pąków kwiatowych. Wzmacnia rośliny i tym samym chroni przed chorobami. Potas jest niezbędny do prawidłowego przyswajania azotu.

Kolejnym kluczowym składnikiem nawozu ze skórek po bananach jest fosfor. To on wzmacnia cały system korzeniowy i sprawia, że rośliny prawidłowo się rozwijają. Fosfor, podobnie jak potas, sprzyja powstawaniu nowych pędów i pąków kwiatowych.

Ponadto skórki po bananach są bogatym źródłem wielu witamin, w tym witamin z grupy B, które także stymulują prawidłowy rozrost korzeni, a co za tym idzie, wzmacniają całą roślinę. Po takim nawozie wszystkie Twoje kwiaty odżyją i będą wyglądać obłędnie.

nawóz do roślin zielonych i kwitnących.jpg
canva/shvelik

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Good & Planty” na YouTube

Zobacz także: