Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozsyp w tym roku pod hortensją. Zakwitnie na różowo
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 28.02.2024 10:18

Rozsyp w tym roku pod hortensją. Zakwitnie na różowo

hortensje
YouTube/infouprawa

Kuliste kwiaty hortensji są jedną z najpiękniejszych ozdób, jakie latem mogą pojawić się w Twoim ogrodzie. Ich zapach przyciąga już z daleka, a intensywny kolor będzie cieszyć wzrok przez długie miesiące. 

Co więcej, istnieje niezawodny sposób, aby hodowca wpłynął na ich barwę i uzyskał tę, która najbardziej pasuje do jego preferencji. Hortensje mogą zakwitnąć na wiele kolorów, ponieważ wpływ na to ma odczyn gleby, w jakiej rosną. Odpowiadamy, jak uzyskać piękną, intensywnie różową barwę!

Hortensja może zakwitną na wiele różnych kolorów

Hortensje to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, z których uprawą nie powinien mieć problemu nawet początkujący hodowca. Ich największą zaletą jest niesamowity wygląd, za który odpowiadają intensywnie pachnące kwiatostany w kształcie kul. 

Mogą one mieć kolor biały, zielony, niebieski, fioletowy, różowy, a nawet wielobarwny. Kolejnym dużym plusem hortensji jest wyjątkowo długie kwitnięcie, które zaczyna się od czerwca lub lipca i trwa nawet do września, dzięki czemu cieszą oko hodowcy przez całe wakacje!

Jeśli odpowiednio zadbasz o hortensje, odwdzięczą się one ogromną ilością kwiatów, od których będą uginać się gałęzie. Co ciekawe, na ich kolor ma wpływ jeden konkretny czynnik, dzięki czemu jego zmiana to nie problem. 

Barwa, która cieszy się szczególnie dużą popularnością, to intensywny róż. Wiemy, jak sprawić, by właśnie w tym kolorze zakwitła hortensja!

hortensje.jpg
canva/Paolo Gargigardi

Od czego zależy kolor, na jaki zakwitnie hortensja?

Wiele osób planuje, jak kolorystycznie ma komponować się ich ogród. Niezależnie od tego, czy masz dla swojej hodowli konkretny zamysł, czy może po prostu szczególnie zależy ci na uzyskaniu ulubionej barwy, hortensja jest krzewem, który dopasuje się do twoich oczekiwań. 

To, na jaki kolor zakwitną jej liczne kwiaty, jest uzależnione od odczynu podłoża, w jakim rosną. Jednym wyjątkiem jest hortensja biała, która pozostanie taka bez względu na odczyn pH ziemi. Hortensje niebieskie można uzyskać, gdy gleba będzie miała kwaśny odczyn (4,5-5,5 pH). 

Równie imponującą fioletową barwę będą miały kwiaty, których krzew wyrośnie w podłożu o odczynie pH między 5,5 a 6,5. Najbardziej pożądana, różowa barwa hortensji zależy od podłoża zasadowego (6,5-7,5 pH). Jak zmienić odczyn gleby, by kolor kwiatu najbardziej odpowiadał upodobaniom hodowcy? Wystarczy, by pod krzewem hortensji rozsypać konkretną substancję.

Jak zmienić kolor hortensji na różowy?

Wiemy już, że kolor, na jaki zakwitnie hortensja, zależy od odczynu gleby, w jakiej rośnie. Jak zatem wpłynąć na pH ziemi, by krzew zapełnił się kwiatami o takiej barwie, na której nam zależy? 

Można bardzo łatwo zmienić ten odczyn domowymi sposobami. Przed rozpoczęciem pracy warto jednak zaopatrzyć się w specjalny miernik do pH, który podpowie, jak wyglądają aktualne warunki w glebie.

Dodanie do podłoża wapna, dolimitu, popiołu drzewnego lub kredy zmieni odczyn jego pH. Substancję należy dodawać stopniowo i z umiarem, w międzyczasie kontrolując odczyn miernikiem, by nie zepsuć ziemi.

Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zmiana koloru kwiatów hortensji to proces, który przebiega stopniowo. By cieszyć się różową barwą oraz bogatym kwiatostanem, warto pamiętać, by miejsce, w którym sadzimy krzew, było dobrze nasłonecznione. 

hortensje.jpg
canva/A. Knop z Pixabay

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału "infouprawa" na YouTube

ZOBACZ TEŻ: