Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wyjmij z kuchennej szafki i połóż na parapecie. Uciążliwy problem zniknie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.01.2024 19:37

Wyjmij z kuchennej szafki i połóż na parapecie. Uciążliwy problem zniknie

Zaparowane okna
Shutter/salarko

Zima to szczególnie trudny okres w roku. Wyjście z domu może skończyć się wywrotką na oblodzonym chodniku, wyjazd samochodem zaczyna się od mozolnego skrobania szyby, a koszty ogrzewania budynków przerażają na samą myśl.

Może chociaż pooglądamy piękny krajobraz za oknem? Tak, przez zaparowane okna na pewno dużo zobaczymy. Czy jednak w jakikolwiek sposób możemy sobie umilić tę zimę? Chociaż nie obniżymy wam rachunków za ogrzewanie, na zaparowane okna mamy swoje sposoby.

Dlaczego zaparowane okna to symptom zimy?

Z czym kojarzy wam się zima? Nam z jedną wielką wilgocią. Wielu z nas niechętnie wietrzy w tym czasie mieszania, nie chcąc tracić cennego ciepła wewnątrz. Z drugiej strony, zima to czas, w którym ponownie zaprzyjaźniamy się ze swoimi kuchniami, gdzie przygotowujmy gorące posiłki pogłębiając i tak spory problem wilgoci w domu.

Wilgoć z kolei najszybciej pojawi się na naszych zmrożonych zimową aurą oknach. Myślicie, że to minimalny problem? Niestety nie. Gdy ta skropli się i zacznie spływać po oknie, może uszkodzić uszczelki, stać się przyczyną powstawania pleśni, czy wyciekać na nasze mieszkanie.

Zaparowane okna 2.jpg
Canva/Architect PhD

Jak pozbyć się wilgoci z okien?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, na pozbycie się pary z okien, chociaż wymagają one nieco samozaparcia. Po pierwsze, nawet zimą wietrzymy mieszkania i dbamy o wentylację wewnątrz budynku. To znacząco przyczyni się do ograniczenia wilgotności w mieszkaniach.

Jeśli jednak chcecie zadziałać doraźnie na zaparowane okna, możecie zastosować jeszcze jeden patent. Dzięki niemu nawet po długim gotowaniu na waszych oknach nie pojawi się para.

Zaparowane okna nie mają z nią szans

Wystarczy, że postawicie miseczkę z solą lub ryżem na parapecie, by raz na zawsze pożegnać się z zaparowanymi oknami. Zarówno sól, jak i ryż doskonale pochłaniają wilgoć, a przecież to ona odpowiada za zaparowane okna. Prawda, że proste?

Drodzy Czytelnicy, jaki jest wasz patent na zaparowane okna? Korzystacie z wymienionych w tym artykule metod, czy też macie własne sposoby na to, jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami w komentarzach.

Zaparowane okna 3.jpg
Canva/Ellie Burgin, Pexels

ZOBACZ TAKŻE: