Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wylej na fugi i zmyj podłogę jak zwykle. Domowa mikstura wyżera brud bez szorowania
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.12.2023 08:37

Wylej na fugi i zmyj podłogę jak zwykle. Domowa mikstura wyżera brud bez szorowania

jak wyczyścić fugi
shutter/VGstockstudio

Jak wyczyścić fugi bez agresywnej chemii i żmudnego szorowania? Okazuje się, że to prostsze niż się wydaje. Silną miksturę przygotujecie z produktów, które każdy z nas ma w kuchennej szafce. Mieszanka dezynfekuje powierzchnie i pozbywa się brudu z nawet najtrudniej dostępnych miejsc.

Co więcej, przy regularnym stosowaniu zapobiega ponownemu osadzaniu się brudu w przestrzeniach między płytkami. Fugi będą białe, a wy zapomnicie o szorowaniu.

Czyszczenie fug wcale nie musi być czasochłonne

Fugi to zmora każdego z nas. To w nich zbiera się najwięcej brudu i rozwija pleśń. Jeśli nie czyścimy ich regularnie, robią się czarne i skutecznie psują wygląd całej łazienki, kuchni, czy przedpokoju. Jest jednak na nie prosty sposób.

Jak wyczyścić fugi? Niektórzy sięgają po mleczka do czyszczenia. Inni po agresywne i żrące środki, po których i tak fugi należy wyszorować. Wystarczy jednak, że regularnie będziesz myć podłogę niżej przedstawioną miksturą, a fugi będą śnieżnobiałe przez cały czas.

Mieszanka dosłownie wyżera brud bez szorowania. Na bardzo zabrudzone fugi też coś dla was mamy. Zapomnijcie o przepłacaniu i wdychaniu oparów z chemicznych środków. Najlepszy środek stworzycie samodzielnie z produktów, które macie w domu. Jak wyczyścić fugi? Zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu.

jak wyczyścić fugi.jpg
canva/Serenshots

Do mycia płytek wykorzystaj tę miksturę. Wyżera brud i dezynfekuje

Do miski wlej ciepłą wodę i ocet spirytusowy w proporcji 2:1. Na 200 ml wody przypada 100 ml produktu. Wymieszaną miksturę nanieś na fugi i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie zmyj podłogę jak zwykle.

Mieszanką możesz czyścić także całe płytki i to nie tylko w łazience. Ocet dezynfekuje powierzchnie i usuwa zalążki pleśni, które tworzą się między płytkami. Nie martw się o zapach, ocet szybko wietrzeje i naprawdę nie będzie go czuć. 

Jak wyczyścić bardzo zabrudzone fugi?

Przy mocno zabrudzonych fugach sięgnij po silniejszą mieszankę. Potrzebujesz 2-3 opakowań sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Sodę wsyp do miski i wlej ocet w takiej ilości, aby powstała gęsta papka.

Nanieś ją na fugi (tutaj doskonale sprawdzi się stara szczoteczka do zębów lub patyczek higieniczny) i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie przetrzyj podłogę wilgotną gąbką i umyj tak, jak zwykle. Fugi będą idealnie czyste.

jak wyczyścić fugi.jpg
canva/Gonzalo Calle Asprilla

Zobacz także: