Wzmocni twoje zdrowie. Posiej go w marcu w ogrodzie
Uszczelnia żyły i stymuluje produkcję czerwonych krwinek, a to nie jedyne z jego zalet. Warzywo to ma wiele prozdrowotnych właściwości, a jest przy tym niezwykle smaczne. Jest także banalne w uprawie.
Nie potrzebuje specjalnego stanowiska, nie wymaga regularnego doglądania. Dosłownie samo rośnie, jedyne, czego potrzebuje, to woda. Warzywo wykorzystamy do przygotowania wielu pysznych dań.
Co siać w marcu?
Wiosną zwykle zaczynamy przygotowywać rozsady i glebę pod uprawy. W marcu możemy jednak wysiewać już niektóre warzywa prosto do gruntu. Należą do nich wczesne odmiany rzodkiewki, marchewki, szpinak warzywny, koper ogrodowy, bób, groch i pietruszka.
W marcu koniecznie posiejmy także roślinę, którą dodamy później do sałatek, dań głównych i zup. Docenią ją szczególnie ci, którym doskwiera zmęczenie i choroby układu naczyniowego i krwionośnego. Co siać w marcu?
To warzywo każdy powinien mieć w ogródku
Szczaw siejemy w marcu, najpóźniej na początku kwietnia. Wtedy już po 2 miesiącach mamy plony. Warzywo posiane w sierpniu wykiełkuje dopiero w przyszłym roku. Szczaw dobrze rośnie w każdej glebie i w każdym miejscu. Możemy posiać go razem z innymi warzywami lub na rabatach.
Jedynym wymogiem jest dostarczenie wody. Ziemia musi być stale wilgotna, jeśli zależy nam na obfitych zbiorach. Szczaw jest odporny na mróz, nie trzeba go więc dosiewać po nocnych spadkach temperatury.
Szczaw zwyczajny - działanie i przeciwskazania
Szczaw zwyczajny jest świetnym sposobem na uzupełnienie niedoborów w organizmie. To bogate źródło rutyny i żelaza. Związki te wspierają cały układ naczyniowo- krwionośny. Jest więc polecany szczególnie osobom o niskim poziomie hemoglobiny, anemii i z tendencją do pękających naczynek i żylaków.
Szczaw zwyczajny działa także przeciwzapalnie, wzmacnia odporność i wspiera organizm w walce z przeziębieniem, czy grypą. Dzięki dużej zawartości flawonoidów działa antyoksydacyjnie i tym samym przeciwnowotworowo.
Szczaw koński, inaczej kobylak jest świetnym lekiem na wszelkie problemy żołądkowo- jelitowe. Wystarczy wysuszone nasiona zalać wrzątkiem. Napar momentalnie łagodzi bóle brzucha, kolkę wątrobową i hamuje biegunkę. Nasiona kobylaka zbieraj na łąkach oddalonych od dróg, by nie były zanieczyszczone spalinami.
Nie każdy jednak może szczaw spożywać. Osoby chorujące na dnę moczanową i z podwyższonym poziomem szczawianów powinny unikać szczawiu, ponieważ zaostrzą tylko objawy.
Zobacz także:
- Metamorfoza balkonu za grosze z Action. Tanio i pięknie
- Zbieram kwiaty forsycji. To babciny sposób na wiele bolączek
- Włóż do doniczek razem z sadzonkami. Truskawki obrodzą jak nigdy