Zbieram kwiaty forsycji. To babciny sposób na wiele bolączek
Forsycja jest niezwykle urokliwym krzewem, który kwitnie obłędnie na przełomie marca i kwietnia. Nie tylko jednak zdobi miejskie skwery, parki, łąki, czy przydomowe ogrody. Ma wiele prozdrowotnych właściwości.
Z tego też względu co roku zbieram żółte kwiaty i przygotowuję z nich herbatkę i syrop. Przepisy mam od swojej babci, która od lat również korzysta z niezwykłych wartości krzewu.
Forsycja to nie tylko ozdobny krzew
Kwiaty forsycji zbieram w dniu, kiedy nie pada. Wybieram się wtedy do lasu na długi spacer. Miejsca, gdzie rośnie forsycja muszą znajdować się z dala od dróg. Kwiaty przesiąknięte spalinami nie nadają się do spożycia, są toksyczne.
Kwiaty forsycji suszę w przewiewnym, suchym i zacienionym pomieszczeniu. Rozkładam je równomiernie na gazecie i odstawiam na kilka dni. Gdy już będą całkowicie wysuszone, przekładam je do szczelnego, wyparzonego i wysuszonego wcześniej słoika.
W ten sposób zapewniam sobie zapas kwiatów na cały rok. Forsycja ma rewelacyjne właściwości prozdrowotne. Herbatę z kwiatów piję regularnie. Syrop wykorzystuję w leczeniu kaszlu, grypy i przeziębienia. Tego nauczyła mnie babcia.
Herbata z forsycji. Pij na zdrowie!
Herbata z kwiatów jest bardzo prosta w przygotowaniu. 10-15 g kwiatów zalej dwiema szklankami wrzątku, przykryj i odstaw na 40 minut. Po tym czasie jest gotowa do picia. Herbatę możesz podgrzać. Pij ją małymi porcjami przez cały dzień.
Herbata z kwiatów forsycji wzmacnia odporność i działa rozkurczająco. Wspiera również pracę wątroby i woreczka żółciowego. Uszczelnia naczynia krwionośnie, a więc chroni przed pajączkami i żylakami.
Dodatkowo ma działanie antyoksydacyjne i antyalergiczne. Opóźnia także naturalne procesy starzenia i chroni przed nowotworami. Herbatę stosuję także do przemywania twarzy. Moja buzia jest wypoczęta, rozjaśniona, a pory stały się mniej widoczne. Herbata działa również przeciwzmarszczkowo.
Syrop z kwiatów forsycji to naturalne lekarstwo
Do przygotowania syropu z forsycji potrzebujesz szklanki kwiatów, 2 cytryn, 150 ml płynnego miodu oraz pół litra wrzątku. Kwiaty zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Następnie przecedź i wymieszaj z miodem i sokiem z cytryn.
Przechowuj w lodówce maksymalnie przez 2 tygodnie. Syrop z kwiatów forsycji jest świetnym lekarstwem na grypę i przeziębienie. Działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, łagodzi kaszel. Dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi i podobnie, jak herbata, uszczelnia naczynia krwionośne. Pozytywnie wpływa także na pracę serca.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Centre Region Parks & Rec. Authority” na YouTube
Zobacz także:
- Są podobne do smardzy, lecz śmiertelnie niebezpieczne
- Nie tylko czosnek i cynamon. Te przyprawy skutecznie odstraszą szkodniki
- Profilaktyczny oprysk brzoskwini. Zrób go już w marcu