Za żadne skarby nie wyrzucaj obierek ziemniaków. Wrzuć je do czajnika i zagotuj wodę, efekt zdumiewa
Czajnik, z racji pełnionej funkcji często narażony jest na zbieranie się w jego wnętrzu kamienia. Ten natomiast może powodować jego uszkodzenie, a i zagotowana w nim woda nie jest przyjemna do picia. Nikt przecież nie chce pić wody, herbaty tudzież innego gorącego napoju z dodatkiem pod postacią resztek kamienia. Na całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odkamienić czajnik domowymi sposobami.
Czy obierki po ziemniakach są dobre na kamień w czajniku?
Oczywiście, że tak! Jak wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów , obierki po ziemniakach można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest właśnie odkamienianie czajnika.
Co jest nam potrzebne do tego zabiegu? Dokładnie umyte obierki oraz czajnik z otwieraną pokrywką. Wkładamy do niego resztki po ziemniakach, a następnie zalewamy wodą. Gotujemy ją razem z tym, co włożyliśmy do środka przez około 3 minuty. Po tym czasie wylewamy ją i czynność powtarzamy jeszcze tak ze dwa lub trzy razy. W zależności od ilości kamienia osadzonego na dnie czajnika.
Czy ocet nadaje się do pozbycia się kamienia w czajniku?
Tutaj również udzielamy pozytywnej odpowiedzi. Ocet , o którym wielokrotnie już pisaliśmy, w domowych porządkach sprawdza się naprawdę dobrze.
Potrzebujemy wlać do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody. Podłączamy urządzenie i zostawiamy na, mniej więcej pół godziny. Po tym czasie cały osad powinien zostać wypłukany z chwilą wylewania zagotowanej zawartości. Warto przegotować czystą wodę po tym zabiegu, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach i posmak octu.
Jeśli mamy deficyt wyżej wspomnianego produktu, możemy zamienić go na kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Zadziała skutecznie, ale na delikatniejsze zabrudzenia.
Stosując sok z cytryny, wyciskamy go tyle, abyśmy mieli go jedną szklankę, którą wlewamy do czajnika. Następnie czekamy godzinę, wylewamy wszystko i myjemy komorę urządzenia. W przypadku kwasku cytrynowego wsypujemy do środka, zalewamy połowę czajnika i gotujemy wodę. Czekamy dwie godziny, wylewamy wszystko i gotowe. Warto zagotować, raz czy dwa razy wodę, aby mieć pewność, że wszystko zostało dobrze wypłukane.
Soda oczyszczona na kamień!
Nie można zapominać o sodzie oczyszczonej, która jako odkamieniacz radzi sobie naprawdę sprawnie.
Najpierw musimy zagotować wodę. Soda lepiej działa w wysokich temperaturach. Następnie wsypujemy do środka dwie czubate łyżki sody. Można dodać więcej, jeśli zabrudzenia są dość konkretne. Zostawiamy, na ogół na 20 minut, ale czasami trzeba poczekać i dłużej. Po tym czasie wylewamy wodę z sodą oraz pozostałościami po kamieniu. Nim użyjemy czajnika, ponownie trzeba 2 lub 3 razy zagotować wodę, aby dokładnie go wypłukać i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostaje po sodzie.