Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zadbaj o wisterię przed zimą. Jeden błąd i już nie zakwitnie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.10.2023 09:16

Zadbaj o wisterię przed zimą. Jeden błąd i już nie zakwitnie

wisteria
canva/igaguri_1

Wisteria, czyli inaczej glicynia ma przepiękne kwiaty. Jej kwiatostany przywodzą na myśl winogrona. Pochodzi z Azji, ale do Europy dotarła z Ameryki. Doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Jak przygotować ją na zimę?

Wisteria to roślina długowieczna. Może rozwijać się przez ponad 100 lat i zdobić nasze ogrody. Jednak jeśli nie zadbamy o roślinę przed zimą, może w przyszłym roku w ogóle nie wypuścić kwiatów.

Jak dbać o wisterię?

Długość pnączy wisterii może osiągać nawet 10 metrów. Roślina najlepiej poradzi sobie na stanowisku o ekspozycji południowo-zachodniej. Jej pędy naprawdę szybko rosną, dlatego musimy zadbać o podpory dla masywnych gałęzi.

Wisteria uwielbia glebę luźną i próchniczą. Najlepiej rozwija się w ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Roślina wręcz kocha słońce. Jeśli ma go pod dostatkiem, będzie przepięknie kwitła.

Należy pamiętać, że wisteria jest rośliną toksyczną. Wszystkie jej fragmenty są trujące. Dlatego musimy uważać, jeśli mamy dzieci lub zwierzęta. Jak przygotować glicynie na zimę? Pamiętajmy również o terminie przycięć. Nigdy nie przycinamy wisterii jesienią. Najlepszą porą jest wiosna i lato.

wisteria (1).jpg
Canva / Alegrial, Getty Images

Jak przygotować wisterie na zimę?

Wisteria naprawdę dobrze radzi sobie w zimie. Jednak przed przyjściem mrozów musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie rośliny. Warto pamiętać, że młodsze glicynie potrzebują od nas więcej uwagi jesienią i zimą.

Przed zimą pędy rośliny zabezpieczamy agrowłókniną. Wokół pnia dobrze jest usypać kopczyk i zabezpieczyć go matą ze słomy. Poza tym, kiedy pierwszy śnieg już spadnie, nie warto się go pozbywać. Dodatkowo izoluje wisterię od mrozu.

Wisteria dobrze radzi sobie zimą, jednak musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pędów. Dlaczego to takie ważne? Ten jeden błąd może nas naprawdę sporo kosztować i w przyszłym roku pożałujemy.

Dlaczego zabezpieczenie wisterii na zimę jest takie ważne?

Jeśli mamy młodą glicynię w ogrodzie, zabezpieczenie rośliny na zimę jest szczególnie ważne. Jednak starsza wisteria też potrzebuje naszej troski przed chłodniejszymi miesiącami. Jeśli o tym zapomnimy, nie zobaczymy kwiatów w przyszłym roku.

Wisteria niezabezpieczona na zimę może doznać szoku i nie zakwitnie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o glicynię przed mrozami. 

wisteria
Canva / Kilted Arab, Getty Images

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10