Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Zakazy na Środę Popielcową. Głos Kościoła i przesądy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.02.2024 14:28

Zakazy na Środę Popielcową. Głos Kościoła i przesądy

Środa Popielcowa
Wojciech Olkusnik/East News

Środa Popielcowa rozpoczyna ważny okres w Kościele Katolickim. To czas zadumy i pokuty, w którym wierni powinni trwać do Wielkanocy. W Popielec uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe. 

Kościół wyraźnie nakazuje także przestrzeganie postu ścisłego. Oznacza to, że nie tylko nie wolno jeść produktów mięsnych, lista zakazów jest dłuższa. Czego nie wolno robić w Środę Popielcową? Lepiej nie iść nawet do sklepu.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu

Środa Popielcowa jest jednym z ważniejszych świąt w Kościele Katolickim. To święto ruchome, które zawsze wypada dzień po zakończeniu karnawału. Jednocześnie rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Post ten trwa 40 dni, aż do Wielkanocy. 

W tym roku kalendarzowym Środa Popielcowa odbędzie się 14 lutego. Święto to jest symbolem przemijania, pokuty i wewnętrznego nawrócenia. W kościele odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których głowy wiernych obsypywane są popiołem.

W Środę Popielcową obowiązują nas także pewne zakazy, które każdy wierny powinien przestrzegać. W przeciwnym razie popełnia grzech ciężki. Kościół ma jasne stanowisko w tej sprawie.

środa popielcowa.jpg
AFP/EAST NEWS

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że wierni muszą powstrzymać się od spożywania produktów mięsnych. Co więcej, tego dnia nie wolno się także przejadać, a potrawy powinny ograniczyć się do dwóch lekkich i jednego większego posiłku.

Dyspensę od postu i wstrzemięźliwości w spożywaniu posiłków mają wyłącznie seniorzy. Osoby do 14. roku życia mogą ograniczyć się do zakazu przyjmowania produktów mięsnych. Pozostali wierni od 14. do 60. roku życia w Środę Popielcową muszą przestrzegać zasadach ustanowionych przez Kościół. To jednak nie wszystkie zakazy.

Nie rób tego w Środę Popielcową

Zwyczajowo w Środę Popielcową należy powstrzymać się od zabaw i głośnego słuchania muzyki. Ludowe przesądy głoszą także, że w tym dniu nie powinniśmy robić zakupów i wykonywać opłat. Dlaczego to takie ważne?

Wydawanie pieniędzy w Środę Popielcową nie wróży nic dobrego. Im więcej wydamy, tym większe ryzyko, że w najbliższej przyszłości stracimy wszelkie oszczędności i cały majątek. Lepiej więc ograniczyć się do podstawowych, drobnych zakupów lub po prostu zrobić zakupy w innym dniu. 

środa popielcowa.jpg
canva/veterestudio

Zobacz także:

Tagi: wiara