Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zalewam wodą i robię oprysk. Mszyce odpadają od roślin
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2024 08:58

Zalewam wodą i robię oprysk. Mszyce odpadają od roślin

Oprysk na mszyce
Fot. Shutter/CatherineLProd

Mszyce to zdecydowanie jedne z bardziej irytujących ogrodowych szkodników. Przeciw insektom stosujemy różnorodne chemiczne środki, które jednak mogą niekorzystnie wpływać na nasze plony, zdrowie i portfel.

Jak się okazuje, można zastąpić je znacznie tańszymi, ekologicznymi metodami, tworząc domowy oprysk na mszyce. Gwarantujemy wam, że po jego wypróbowaniu nigdy więcej nie wrócicie do chemicznych odpowiedników.

Zalej ją wodą i użyj na mszyce

Lubicie kawę? Przyznam się wam, że ja bez „małej czarnej” nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia. Może to niezbyt zdrowy nawyk, ale sam jej zapach sprawia, że oczy jakoś szerzej się otwierają – znacie ten stan?

Jak na ironię kawa, którą wielu z nas wprost uwielbia, staje się barierą nie do przejścia dla insektów. Cóż, najwidoczniej przyroda sama namawia nas na poranną filiżankę – cóż zrobić, skoro mus, to mus.

Okazuje się jednak, że mszyce unikają kawy nie tylko ze względu na jej aromat. Nie trawią także kofeiny, która uszkadza ich błonę komórkową, a także paraliżuje układ nerwowy, co w konsekwencji prowadzi do ich natychmiastowej śmierci.

Mszyce 2.jpg
Fot. Canva/Nandani Bridglal, Getty Images

Jak przygotować oprysk z kawy?

Do pojemnika wsypuję 3 łyżki stołowe kawy i zalewam litrem wrzątku. Całość zostawiam do ostygnięcia, przecedzam przez sitko. Tak przygotowany preparat wzbogacam również o płyn do mycia naczyń. Wystarczy łyżka produktu, by zwiększyć przyczepność mikstury.

Oprysk z kawy robię rano lub wieczorem, gdy rośliny nie są jeszcze nagrzane. Zobaczysz, że już po jednym oprysku znaczna większość mszyc po prostu zginie. Drugi oprysk wykonaj za 2-3 dni.

Alternatywne metody na wykorzystanie kawy w ogrodzie

Fusy z kawy są świetnym, naturalnym nawozem. Zakwaszają glebę i dostarczają roślinom wielu cennych składników odżywczych, w tym azot i potas. Fusy stosuj wyłącznie do tych roślin, które lubią kwaśny odczyn pH, np. pod borówkę amerykańską, róże, czy rododendrony.

Polecam wcześniej jednak wysuszyć je w pełnym słońcu i dopiero rozsypać pod krzaczkami. Wtedy mamy pewność, że nie pojawi się pleśń i nie przyciągniemy szkodników. Fusy można również stosować do kwiatów doniczkowych.

Mszyce 3.jpg
Fot. Canva/Henadzi Pechan, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: