Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Błędy przy podlewaniu ogórków. Zmniejszają plony
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.05.2024 09:44

Błędy przy podlewaniu ogórków. Zmniejszają plony

Ogórki
Fot. YouTube/infouprawa

Ogórki to obok pomidorów jedne z najchętniej uprawianych przez Polaków warzyw. Są pyszne i zdrowe, mają wiele zastosowań w kuchni. Ich uprawa wymaga jednak przestrzegania kilku zasad.

Od tego, jakie warunki zapewnimy sadzonkom, będzie zależała ilość oraz jakość plonów. Jeśli więc zależy nam na dużych, soczystych ogórkach, warto zadbać o ich prawidłowe podlewanie.

Sekrety uprawy ogórków

Chcąc uzyskać wysokie plony z uprawy ogórków, trzeba dla nich znaleźć dobre stanowisko w ogrodzie. Powinno ono zapewniać roślinom dostęp do światła, ale nie zaleca się silnej ekspozycji na słońce - najlepsze będzie miejsce jasne, półcieniste.

Kolejna kwestia to rodzaj podłoża, które w przypadku uprawy ogórków powinno mieć odczyn obojętny, oscylujący w okolicach 6,5 - 7 pH. Jeśli gleba jest mocniej zakwaszona, warto zastosować wapnowanie, które podwyższy odczyn podłoża.

Ważne jest także posadzenie warzyw w odpowiednio dużych odstępach, które powinny wynosić ok. 20 cm, a także nawożenie ogórków. Dzięki temu rośliny będą miało dość miejsca i nie będą rywalizować o dostęp do substancji odżywczych, a przede wszystkim wody.

Woda, czyli podstawa uprawy ogórków

Podobnie jak inne warzywa z rodziny dyniowatych, ogórki należą do roślin dość żarłocznych i wymagających dużej ilości składników odżywczych oraz wody. Jej zawartość w tych warzywach wynosi ponad 90%, dlatego podlewanie jest kluczowym zabiegiem w pielęgnacji ogórków.

Zapotrzebowanie na wodę wśród tych roślin rośnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, a także latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Podłoże powinno być wtedy stale wilgotne.

Podlewanie ogórków. Jakich błędów nie popełniać?

Ziemia, w której uprawiamy ogórki, powinna być wilgotna, ale nie może być mokra. Nadmierne podlewanie doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego i rozwoju chorób grzybowych. Gleba musi być więc przepuszczalna, by dobrze odprowadzać nadmiar wody.

Nigdy nie podlewajmy ogórków po liściach. Może to doprowadzić do poparzenia roślin i rozwoju grzybów. Zawsze nawadniamy podłoże, celując w korzenie ogórków.

Błędem jest podlewanie roślin w środku dnia, zwłaszcza zimną wodą. Najlepiej nawadniać warzywa rano i wieczorem, używając w tym celu letniej, odstanej wody.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: