Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Naturalny środek przeciw ślimakom, chwastom i mrówkom w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2024 07:00

Naturalny środek przeciw ślimakom, chwastom i mrówkom w ogrodzie

Ślimak
Fot. Canva/angie7, Getty Images

Ślimaki to prawdziwe ogrodowe zmory. Żerując na liściach, w mig mogą ogołocić nasz ogród z większości zielonych listków roślin. To prawdziwe utrapienie dla ogrodników.

Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby na ślimaki, które nie tylko są o wiele tańsze i bezpieczniejsze dla roślin od specjalistycznej chemii, ale również o wiele tańsze.

Jak zrobić domowy środek na ślimaki?

Domowy środek na ślimaki jest dziecinnie prosty w wykonaniu. Okazuje się, że sól ma swoje zastosowanie również poza kuchnią. Znana z właściwości konserwujących okazuje się barierą nie do przejścia dla ślimaków.

Wielu ogrodników wykorzystuje jednak sól nie tylko na ślimaki. To również prosty sposób na pozbycie się z ogrodu chwastów, mchu, czy mrówek.

Warto jednak zaznaczyć, że nadmierne użycie soli w ogrodzie, może prowadzić do zasolenia gleby, dlatego należy zachować tutaj ostrożność.

Ślimaki w ogrodzie 2.jpg
Fot. Canva/ArtStudio Images

Jak wykorzystać sól w ogrodzie?

Wykorzystanie soli w ogrodzie jest dziecinnie proste. Wystarczy rozsypać ją w wybranym miejscu, a to będzie omijane przez ślimaki szerokim łukiem.

Pamiętajcie jednak, aby nie sypać soli bezpośrednio na rośliny, gdyż mało której z nich spodoba się nieplanowana solna kuracja antyślimakowa.

Wykorzystaj potencjał soli w pełni

To jeszcze nie wszystkie sposoby wykorzystania soli w ogrodzie. Z polecanych patentów zaleca się rozpuszczenie jej w wodzie i spryskanie nią chwastów. Taka praktyka krótkim czasie prowadzi do odwodnienia i obumarcia roślin. Jest to bardzo skuteczna metoda, która jednak może mieć także swoje wady.

Jeśli jednak nie zastosujecie oprysku z soli bezpośrednio na inne rośliny, raczej nie musicie się jej obawiać. Zachowując należytą ostrożność, sól może stać się waszym największym ogrodowym kompanem i receptą na wiele problemów w ogrodzie.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy próbowaliście już wykorzystać sól w ogrodzie? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami waszymi doświadczeniami w tym zakresie.

Ślimaki w ogrodzie 3.jpg
Fot. Canva/ArtStudio Images

ZOBACZ TAKŻE: