Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zapomnij o garnku i piekarniku. Moja babcia pasteryzuje słoiki wyłącznie w ten sposób
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.10.2023 10:40

Zapomnij o garnku i piekarniku. Moja babcia pasteryzuje słoiki wyłącznie w ten sposób

Czyszczenie słoików
Canva/jarmoluk, pixabay

Pasteryzowanie słoików to jeden z najważniejszych kroków podczas przygotowywania przetworów. W procesie pasteryzacji dochodzi do reakcji chemicznych, które pozwalają na przetrzymywanie przetworów znacznie dłużej w spiżarni.

Zapewne nie raz widzieliście, jak przebiega pasteryzacja słoików. Zwykle wkładamy je do garnka z wodą, czy piekarnika, po czym podgrzewamy do odpowiednio wysokiej temperatury. Czy jednak znacie inne metody na to, jak przeprowadzić proces pasteryzacji? W tym artykule Wam je zdradzimy.

Dlaczego pasteryzacja słoików jest tak ważna?

Dlaczego warto pasteryzować słoiki? Aby wyjaśnić Wam, jak ważna jest pasteryzacja słoików, należy zastanowić się nad tym, co ona w ogóle daje. Pasteryzacja słoików przeprowadzana jest w temperaturze 75-100 stopni Celsjusza. Pozwala ona na usunięcie niepotrzebnych drobnoustrojów z przetworów.

Dzięki procesowi pasteryzacji słoików ich zawartość może być przechowywana dłuższy czas bez jakichkolwiek uszczerbków na jakości. Pasteryzacja słoików to bardzo popularny sposób na zachowanie dłuższej daty ważności przetworów na zimę.

Pasteryzacja słoików pozwala również na lepsze doszczelnienie słoików. W wysokiej temperaturze ich denka zasysają się, dzięki czemu mamy gwarancje, że żadne drobnoustroje nie wedrą się do naszych przetworów.

Pasteryzacja słoików 2.jpg
Unsplash/Rob Wicks

Alternatywne metody na pasteryzacje słoików

Pewnie myśląc o pasteryzacji słoików, na myśl przychodzi Wam gotowanie ich w ogromnym garnku, albo podgrzewanie ich w piekarniku. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że do pasteryzacji słoików równie dobrze nada się zmywarka.

Wystarczy dobrze wyparzyć słoiki, włożyć w nie przetwory oraz szczelnie je zamknąć. Następnie słoiki umieszczamy w zmywarce denkiem do dołu i włączamy program zmywarki na około 70 stopni Celsjusza.

Gdy tylko zmywarka skończy cykl „mycia”, należy wyjąc z niej słoiki i ponownie odstawić je do góry dnem na około 24 godziny. Po tym czasie należy sprawdzić, czy słoiki są odpowiednio zawekowane. Jeśli widzicie wklęśnięte denko, oznacza to, że proces pasteryzacji słoików przebiegł poprawnie.

Nietypowa pasteryzacja słoików

Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, pasteryzacja słoików może przebiegać w różnorodnej formie. Niezależnie czy wykonacie ją poprzez gotowanie słoików, podgrzewanie ich w piekarniku albo w zmywarce, uzyskacie ten sam efekt.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście patentu z pasteryzacją słoików w zmywarce, koniecznie go wypróbujcie. Za pierwszym razem też byliśmy zdziwieni, że to rozwiązanie działa tak dobrze.

Pasteryzacja słoików 3.jpg
Canva/NadjaNS, Getty Images

Zobacz także: