Jeden błąd i wszystkie słoiki do wyrzucenia. Tej złotej zasady trzeba zawsze przestrzegać
Lato i jesień to czas, w którym możemy cieszyć się świeżymi warzywami i owocami. Chętnie decydujemy się też na przygotowanie przetworów, które będą przypominać o ciepłych miesiącach w zimie. Jednak jest kilka ważnych zasad, o których musimy pamiętać.
Źle przygotowane przetwory na zimę mogą nie przetrwać w spiżarni. Czasem mogą nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu. Sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich zasad.
Kiedy możemy robić domowe przetwory?
Wiele osób zaczyna robić domowe przetwory już w maju. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze warzywa i owoce, które możemy zamknąć w słoikach. Na wiosnę zaczynamy od przetworów ze szparagów i rabarbaru.
Latem królują owoce miękkie. To idealny moment na przygotowanie dżemów z truskawek i powideł z czereśni. Natomiast w lipcu oraz sierpniu do słoików wsadzamy pierwsze cukinie i pomidory. Wrzesień to idealny czas na ogórki oraz paprykę.
Październik natomiast jest idealnym miesiącem na robienie soków i przecierów z jabłek i gruszek. W tym czasie również robimy przetwory z zebranych grzybów. Co zrobić, żeby przetwory przetrwały całą zimę? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
Rób przetwory według tych zasad. Higiena to postawa
W czasie robienia przetworów musimy pamiętać o zachowaniu higieny. Wszystkie owoce i warzywa przed wsadzeniem do słoików trzeba dokładnie umyć. Odsiewamy też uszkodzone i zepsute sztuki.
Bardzo ważne jest mycie rąk przed każdym kontaktem z żywnością. Poza tym do przygotowania domowych przetworów musimy wybrać odpowiednie słoiki. Najlepiej sprawdzą się te wieczkami twist-off lub słoiki typu wek.
Przed wsadzeniem jedzenia do pojemników należy je dokładnie umyć i wyparzyć. Tyczy się to również zakrętek. Co jeszcze ma znacznie? Kiedy przygotowujemy domowe przetwory, musimy trzymać się przepisów.
Dobry przepis to podstawa
W czasie przygotowywania domowych przetworów powinniśmy pamiętać o odpowiednich proporcjach i korzystać ze sprawdzonych przepisów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że warzywa i owoce będą odpowiednio zakonserwowane.
W przygotowywaniu przetworów najważniejsza jest pasteryzacja. To właśnie dzięki niej pozbędziemy się drobnoustrojów. Cały proce polega na trzymaniu zamkniętych słoików przez pół godziny w temperaturze 100 stopni Celsjusza.
Zobacz też:
- Jesienne prace w ogrodzie. Czy wiesz o nich wszystko? [QUIZ]
- Ten błąd popełniają wszyscy grzybiarze. Przez to grzyby są przyklapnięte i wodniste.
- Ile kosztują domowe powidła? Sprawdzamy, czy swojskie wyroby rzeczywiście są tańsze.