Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zaraza ziemniaczana dotknęła pomidory? Spryskaj je tym, jest jeszcze szansa na ratunek
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.06.2024 16:01

Zaraza ziemniaczana dotknęła pomidory? Spryskaj je tym, jest jeszcze szansa na ratunek

Zaraza ziemniaczana
Fot. Canva/Lex20, Getty Images

Jeśli uprawiacie ziemniaki, pomidory albo ogórki, to zaraza ziemniaczana z pewnością jest wam dosyć znaną chorobą. Niestety, może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów.

Czy jednak wiecie, jak sobie z nią radzić? Zwykle, gdy widzimy zarazę ziemniaczaną na swoich uprawach, reagujemy impulsywnie, sięgając po silną chemię. Zachęcamy, aby zachować zimną krew. Są na nią lepsze sposoby.

Uratuj swoje uprawy

Zaraza ziemniaczana to zdecydowanie jedna z najgorszych chorób, jaka może zaatakować nasze uprawy. Sieje ona spustoszenie w ziemniakach, ogórkach i pomidorach, a umówmy się, w przydomowym ogrodzie, raczej nie możemy sobie pozwolić na odseparowanie od siebie poszczególnych upraw.

Choroba ta szybko się rozprzestrzenia. Znane są przypadki, że od pierwszych objawów infekcji, do całkowitego zniszczenia upraw minął zaledwie tydzień.

Mimo to, jeśli jesteście zwolennikami ekologicznych upraw, nie wypryskujcie nagle na rośliny całego baniaka chemii. Domowy oprysk z drożdży załatwi sprawę, za ułamek ceny, a przy tym nie zniszczy waszych roślin.

Zaraza ziemniaczana 2.jpg
Fot. Canva/sarahdoow, Getty Images

Jak wykonać oprysk na zarazę ziemniaczaną?

Wiadomo, że kluczowe jest tutaj tempo reakcji, dlatego pomińmy wszelkie preparaty, które muszą fermentować przez wiele tygodni. Doraźnie zastosujmy oprysk ze 100 gramów drożdży, rozpuszczonych w 10 litrach wody.

Całość dobrze mieszamy (do rozpuszczenia się drożdży) i pryskamy zainfekowane rośliny. Pamiętajcie, aby oprysk na zarazę ziemniaczaną wykonać na bazie świeżych drożdży. Oprysk wykonujemy raz w tygodniu w ciepły, bezwietrzny dzień.

Dlaczego drożdże zwalczą zarazę ziemniaczaną?

Drożdże to zdecydowanie jedne z bardziej niedocenianych produktów spożywczych, które można wykorzystać w ogrodzie. Doskonale zabezpieczają one rośliny przed infekcjami. Mało kto jednak wie, w jaki sposób drożdże walczą z zarazą ziemniaczaną.

Okazuje się, że drożdże (jako grzyby) konkurują z chorobotwórczymi grzybami, powodującymi zarazę ziemniaczaną. Zapewne macie świadomość, że sztucznie wytworzona konkurencja jest o wiele silniejsza od naturalnych grzybów.

Przy okazji, paczkę drożdży spokojnie kupicie do 3 zł. Czy znacie inny, równie skuteczny i bezpieczny dla upraw preparat za tak śmieszne pieniądze?

Zaraza ziemniaczana 3.jpg
Fot. Canva/v_zaitsev, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: