Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zbierz te zioła jesienią. Przydadzą się na zimę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.09.2023 13:40

Zbierz te zioła jesienią. Przydadzą się na zimę

zioła, jesienne zbiory
Canva / css101; Lavaredo, Getty Images

Mamy już kalendarzową jesień. Niedługo na zewnątrz zrobi się chłodniej. Jednak to nie oznacza końca zbiorów. Właśnie teraz możemy cieszyć się Wieloma fantastycznymi ziołami i owocami. Co powinno zwrócić naszą uwagę w czasie spacerów?

Jesienne zbiory będą obfite przede wszystkim w owoce. Wiele z nich dojrzewa właśnie teraz.

Jakie owoce czekają na nas jesienią?

Jesień to pora roku, w której możemy zabrać się za zbieranie naprawdę najróżniejszych roślin. Właśnie teraz dojrzewa wiele owoców. Możemy powoli zaczynać zbierać bogate w witaminy aronie i maliny.

W czasie jesiennych spacerów warto rozejrzeć się za owocami dzikiej róży. Poza tym właśnie teraz dojrzewa jarzębina, jałowiec pospolity i rokitnik. Do czego możemy wykorzystać jesienne zbiory?

Owoce zbierane na jesień doskonale sprawdzą się jako dodatek do herbaty. Możemy wysuszyć je i w ten sposób korzystać z ich niezwykłych właściwości. Inną opcją jest przygotowanie pysznego syropu. Co jeszcze zbierać jesienią?

zioła, jesienne zbiory (1).jpg
Canva / vidka, Getty Images Signature

Zioła, które możemy zebrać jesienią

Jesienią cieszymy się nie tylko owocami. Niektóre zioła właśnie teraz kwitną. Wiele z nich ma niezwykłe właściwości, które pomogą nam przy różnego rodzaju dolegliwościach. Za czym rozejrzeć się w czasie spacerów?

Właśnie teraz kwitną zioła, które będą wspierać górne drogi oddechowe. Możemy rozejrzeć się za białymi kwiatami krwawnika, jasnoty białej oraz ślazu. Z ususzonych ziół z łatwością przygotujemy napar.

Rozejrzyj się za korzeniami tych roślin

Jesień to idealny moment na wykopywanie drogocennych korzeni ziół. W polskich lasach i na łąkach znajdziemy ich naprawdę sporo. Warto rozejrzeć się za korzeniem żywokostu, łopianu oraz cykorii podróżnika.

Korzenie tych roślin mają w sobie naprawdę sporo witamin. Przygotują nasz organizm na zimę, wzmocnią odporność i sprawią, że chłodniejsza część roku nie będzie taka straszna.

Drodzy Czytelnicy, skoro natura daje nam tyle możliwości, po co korzystać z chemicznych odpowiedników? Zadbajmy o zdrowie dzięki naturalnym ziołom i cieszmy się piękną jesienią.

zioła, jesienne zbiory.jpg
Canva / Madeleine Steinbach, Getty Images

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10