Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Żelazko błyszczy, jak nowe. Wystarczyło, że kupiłem to w aptece
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.06.2024 19:15

Żelazko błyszczy, jak nowe. Wystarczyło, że kupiłem to w aptece

Przypalone żelazko
Fot. Canva/Anastasiia Kuznetcova, Getty Images

Przypalenie żelazka to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy towarzyszy temu uszkodzenie naszych ulubionych ubrań. Prędzej, czy później, taki przypadek czeka każdego z nas.

Czy jednak wiecie, co zrobić, aby unikać przypalenia żelazka? Znacie sposoby na to, jak wyczyścić zabrudzone urządzenie? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

Wybór żelazka to klucz do sukcesu

Jeśli chcecie cieszyć się najwyższą jakością prasowania oraz stosunkowo małymi szansami na przypalenie ubrań, wybierzcie odpowiedni rodzaj żelazka.

Ceramiczne stopy co prawda szybciej się nagrzewają i są łatwe w czyszczeniu, mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym, zadrapaniom, a nawet pęknięciom.

Z kolei stopy stalowe równomiernie rozprowadzają ciepło, również stosunkowo szybko się nagrzewają, aczkolwiek mają tendencje do przywierania do tkanin, dlatego nie poleca się używania ich do bardzo delikatnych materiałów, takich jak jedwab.

Żelazko 2.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Jak wyczyścić żelazko?

W końcu warto wymienić nieco mniej popularne stopy teflonowe, które doskonale sprawdzają się przy prasowaniu akrylu, czy materiałów z domieszką syntetyków. Niestety stopy te są podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a poza tym powłoka teflonowa zużywa się w miarę użytkowania.

W zależności od rodzaju stopy żelazka możemy je czyścić za pomocą: octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny, pasty do zębów, wody destylowanej, czy nawet soli gruboziarnistej.

Czyszczenie żelazka zawsze zaczynamy od najprostszych, najbardziej delikatnych metod. Urywamy 2-3 listków ręcznika papierowego, moczymy je w occie i przykładamy do stopy żelazka. Po 30 minutach powinniśmy zdjąć ręczniki i przetrzeć resztki brudu za pomocą szmatki.

Ten produkt z apteki doczyści każde przypalenie

Jeśli jednak sam ocet nie da rady, spróbujcie wyczyścić żelazko za pomocą paracetamolu. Rozgrzejcie żelazko, a następnie przytrzymajcie za pomocą pęsety tabletkę paracetamolu i zacznijcie pocierać nią plamę na stopie żelazka.

Gdy zauważycie, że plama zaczyna się rozpuszczać, wytrzyjcie ją wilgotną szmatką. Jeszcze silniejszym środkiem będzie aceton, występujący, chociażby w zmywaczu do paznokci. Po prostu namoczcie ręcznik papierowy w preparacie i przetrzyjcie lekko rozgrzaną stopę żelazka.

Pamiętajcie, aby stosować wspomniane metody od najdelikatniejszej, do coraz to bardziej agresywnej. Dzięki temu z pewnością uda wam się doczyścić każde, nawet największe przypalenie stopy żelazka.

Żelazko 3.jpg
Fot. Canva/djedzura, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: