Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej usuń je z ogrodu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 17.04.2024 14:38

Przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej usuń je z ogrodu

Kleszcze
Fot. Canva/Andrei310

Wraz z nastaniem wiosny eksperci alarmują o zwiększonej aktywności kleszczy. Chociaż pasożyty te obecne są w naszym środowisku przez cały rok, to wzrost temperatur sprzyja ich namnażaniu i szczególnie wtedy dotkliwie odczuwamy ich obecność. Jak się przed nimi bronić?

Oprócz korzystania z różnego rodzaju środków ochrony przed insektami, warto powziąć bardziej zdecydowane kroki, by raz na zawsze pozbyć się kleszczy z naszego otoczenia. Jak się okazuje, pajęczaki te szczególnie upatrzyły sobie pewne miejsca i rośliny w naszym ogrodzie.

Powiedz kleszczom: stop!

Temperatury rosną i coraz bardziej aktywne stają się przeróżne insekty. Szczególnie powinniśmy obawiać się kleszczy, które przyczyniają się do wzrostu zakażeń boreliozą i innych niebezpiecznych chorób.

Istnieje szereg sposobów, dzięki którym można uniknąć ukąszenia przez kleszcze. Dobrze sprawdzają się tu specjalne środki odstraszające, czyli repelenty. Warto także pamiętać o odpowiednim ubieraniu się. Możemy zrobić jednak znacznie więcej, by ochronić się przed kleszczami.

Wiosna to też czas, w którym planujemy nowe nasadzenia. Warto przy planowaniu ogrodu wziąć pod uwagę rośliny i miejsca, które mogą sprzyjać bytowaniu kleszczy i tak zaaranżować przestrzeń, by stworzyć niesprzyjające dla pajęczaków warunki. Jakich roślin lepiej unikać?

Kleszcz
Fot. Canva Pro/nechaev-kon

Co lubią kleszcze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kleszcze bytują tam, gdzie panuje mrok i wilgoć. Warto zatem odpowiednio zagospodarować wszelkie zaniedbane miejsca w ogrodzie, unikać gęstych zarośli i dbać o krzewy, regularnie je przycinając.

Jeśli chodzi o konkretne gatunki roślin, w których lubują się kleszcze, to należą do nich przede wszystkim lubiące wilgoć mszaki i paprocie. Te ostatnio mocno się rozrastają, tworząc zacienione przestrzenie idealne dla kleszczy.

Gęsto rozrasta się też np. leszczyna oraz jeżyna. Bujne gałęzie tych roślin osłaniają glebę przed słońcem, co sprzyja bytowaniu kleszczy. Podobnie działają także mocno rozrośnięte wysokie trawy. Aby warunki w takich miejscach były dla pajęczaków mniej zachęcające, należy regularnie przycinać rośliny, dbając o ich prześwietlanie.

Co posadzić, by pozbyć się kleszczy?

Istnieją rośliny, które działają zupełnie odwrotnie do wyżej wymienionych, skutecznie odstraszając kleszcze. Jeśli chcemy pozbyć się z ogrodu tych pajęczaków, warto posiać aromatyczne zioła i kwiaty o intensywnym zapachu, takie jak tymianek czy rozmaryn, a także czosnek.

Chcąc odstraszyć kleszcze, posadźmy też miętę i lawendę. Nawet zwyczajne domowe pelargonie pomogą przegonić intruzów.

Kleszcz
Fot. Canva Pro/Andrei310

Zobacz także: