Jak pozbyć się kreta? Sposób leśnika
Wiosna w pełni, na zewnątrz panują coraz wyższe temperatury, a w naszych ogrodach kwitnie życie. Dojrzewają owoce i warzywa, pojawiają się kwiaty, a także owady i gryzonie. Aktywne są niestety także szkodniki, a wśród nich - krety.
Zwierzęta te bywają pożyteczne, ale na dłuższą metę ich bytowanie w ogrodzie może przynieść więcej szkód niż korzyści, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się kreta z posesji.
Krety - pożyteczne ssaki czy szkodniki?
Krety to ssaki owadożerne, dlatego pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie i pomagają pozbyć się niechcianych gości w ogrodzie. Żywią się m.in. ślimakami, pędrakami, drutowcami i innymi szkodnikami pustoszącymi nasze posesje.
Również sama aktywność kreta w ogrodzie może być mile widziana, ponieważ kopiąc tunele, spulchnia on ziemię. Na tym jednak korzyści z bytowania tych zwierząt na posesji się kończą. Niestety kret może przynieść także wiele szkód.
Usypywane przez niego kopce szpecą i niszczą trawniki, a drążenie tuneli powoduje uszkodzenia korzeni roślin, które na skutek tego słabą, a nawet obumierają.
Tak pozbędziesz się kreta
Zanim przejdziemy do omówienia sposobów na pozbycie się kreta, trzeba sobie uświadomić, że ten ssak jest objęty częściową ochroną, dlatego nasze postępowanie powinno być jak najbardziej humanitarne.
Skutecznym sposobem na zapobieganie pojawieniu się kreta w ogrodzie jest zastosowanie metody mechanicznej, czyli stworzenie bariery, której te szkodniki nie przekroczą. W tym celu warto wykonać podmurówki, a ewentualne luki w ogrodzeniu pokryć np. drobną siatką. Pod trawnik możemy natomiast położyć specjalną kratkę.
Inną metodą jest po prostu odłowienie kreta. Do tego celu posłużą tzw. żywołapki, czyli pułapki, w które łapie się małe ssaki. “Upolowanego” szkodnika wystarczy wywieźć daleko od ogrodu, np. do lasu.
Domowe sposoby na krety
W walce z nieproszonym gościem możemy także skorzystać z wypróbowanych, babcinych sposobów. Po pierwsze krety nie przepadają za niektórymi roślinami. Jeśli zasadzimy w ogródku czosnek, lawendę, miętę czy aksamitkę, kret raczej nie będzie czuł się mile widziany, a wszystko ze względu na jego niezwykle wyczulony zmysł węchu. Intruza odstraszy także zapach… ryb.
Kret słabo widzi, ale doskonale wyczuwa zapachy oraz słyszy dźwięki, dlatego chcąc się go pozbyć, możemy wykonać w ogrodzie prosty odstraszacz akustyczny. Wystarczy na patyku wbitym w ziemię umieścić puszkę aluminiową. W sklepach dostępne są także specjalne odstraszacze ultradźwiękowe, emitujące fale akustyczne i drgania, których krety nie znoszą.
Zobacz także:
- Skuteczne sposoby na meszki w ogrodzie. Będą trzymać się z daleka
- Często jest w naszym ogrodzie. Lepiej nie dotykać tej rośliny
- Wysyp tych grzybów będzie wcześniej. Pierwsze zbiory są dużo warte