Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zerwiesz i płacisz 5 tysięcy kary. Właśnie zaczyna rosnąć
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.02.2024 16:35

Zerwiesz i płacisz 5 tysięcy kary. Właśnie zaczyna rosnąć

czosnek niedźwiedzi
Canva / dulezidar, Getty Images

Czosnek niedźwiedzi ma niezwykłe właściwości. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i świetnie sprawdzi się jako wsparcie w czasie leczenia stanów zapalnych. Jednak sporo osób nie wie, że zrywanie go w lesie to ogromny błąd.

Sezon na czosnek niedźwiedzi właśnie się zaczyna. Tę niezwykłą roślinę możemy spotkać w okresie od marca do maja. Skąd ją pozyskiwać, żeby uniknąć kary?

Cudowny czosnek niedźwiedzi pomoże na różne dolegliwości

O niezwykłych właściwościach czosnku niedźwiedziego wiedzieli już nasi dziadkowie. Rośnie dziko w polskich lasach i może pomóc nam poradzić sobie z naprawdę wieloma dolegliwościami.

Czosnek niedźwiedzi będzie niezastąpiony, jeśli zmagamy się z takimi chorobami jak miażdżyca i nadciśnienie. Może pomóc uniknąć zawału serca, udaru oraz zakrzepów. Właśnie zaczyna się na niego sezon.

W polskich lasach czosnek niedźwiedzi pojawia się w marcu, ale sezon na niego jest naprawdę krótki. Rośliną możemy cieszyć się do maja. Sporo osób nie wie, że zrywanie go w lasach nie jest dozwolone. Co grozi za zbieranie czosnku niedźwiedziego?

czosnek niedźwiedzi
Canva / Katarina Gondova, Getty Images

Za zrywanie czosnku niedźwiedziego słono zapłacisz

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 roku zrywanie czosnku niedźwiedziego w polskich lasach jest zabronione. Za złamanie przepisów grozi do 5 tys. zł kary. Roślinę można pozyskiwać, jeśli wcześnie uzyskamy na to zgodę.

Dyrekcje ochrony środowiska mogą wydać specjalne pozwolenie na pozyskiwanie czosnku niedźwiedziego. W tym celu musimy też uiścić opłatę skarbową, która wynosi 82 zł. Na szczęście jest jeszcze inny sposób na pozyskiwanie tej rośliny. 

Skąd wziąć czosnek niedźwiedzi?

Najlepszym sposobem dla osób, które chcą cieszyć się czosnkiem niedźwiedzim, jest zasadzenie go w doniczce lub we własnym ogrodzie. W tym celu wystarczy kupić nasionka, które z łatwością znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Jeśli zabierzemy się za sadzenie czosnku niedźwiedziego już teraz, niedługo będziemy cieszyć się i korzystać ze zdrowotnych właściwości rośliny. W ten sposób unikniemy też konsekwencji związanych ze zrywaniem czosnku w lesie.

czosnek niedźwiedzi
Canva / Katarina Gondova, Getty Images

Zobacz także: