DomekIOgrodek.pl
pjimage-12-1606148417

wikipedia.org/Piotr Konieczny (CC0 Domena publiczna)

Przedmioty, których absolutnie nie możesz myć w zmywarce

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wielu z nas korzystając ze zmywarki, umieszcza w niej wszystkie zabrudzone przedmioty, jakie znajdują się w kuchni. Są jednak naczynia i przybory, które możemy umyć tylko ręcznie, gdyż automatyczne czyszczenie bezpowrotnie je niszczy. Sprawdź, co nigdy nie powinno trafić do Twojej zmywarki.

Zmywarka jest urządzeniem niezbędnym w większości domów. Dzięki automatycznemu czyszczeniu naczyń, między innymi poprzez natryskiwanie ich gorącą wodą pod ciśnieniem oraz płukanie i nabłyszczanie, w szybki sposób możemy doprowadzić naszą kuchnię do czystości.

W zmywarce możemy umyć zastawę, naczynia żaroodporne, niektóre garnki, sztućce i większość przyborów kuchennych. To, czy dany przedmiot nadaje się do automatycznego czyszczenia, przedstawione jest za pomocą specjalnego symbolu - zazwyczaj jest to rysunek zmywarki albo mały rowek na denku.

Nie wszystko jednak możemy umyć za pomocą tego urządzenia. Które przedmioty lepiej umyć ręcznie?

Niektóre naczynia i zastawy

Jeśli posiadasz w swojej kuchni naczynia z ręcznie dekorowanego szkła albo z kryształu, to doskonale wiesz, jak delikatnie trzeba się z nimi obchodzić - to samo dotyczy mycia. Absolutnie nie wkładaj ich do zmywarki. W grę wchodzi tylko i wyłącznie mycie ręczne.

To samo dotyczy naczyń aluminiowych, np. sztućców, które w trakcie mycia automatycznego mogą zszarzeć i nabrać mało estetycznego wyglądu. Również patelnie i rondle z tego materiału należy myć ręcznie, szczególnie kiedy pokryte są powłoką teflonową.

Niezwykle delikatna jest zastawa srebrna - jeśli nie wyczyścimy jej umiejętnie, może osadzić się na niej ciemny nalot. Wszelkie naczynia, które są równocześnie antykami, zawsze myjemy ręcznie! W innym wypadku utracą one swój blask.

Te przybory umyj ręcznie

Noże to kolejny przykład przedmiotów, których lepiej nie myć automatycznie. Powoduje to ich stępienie, co znacznie utrudnia użytkowanie. To samo dotyczy ostrzy od blendera.

Kubki termiczne nawet po jednym myciu w zmywarce mogą się nieodwracalnie zniszczyć, a co gorsza - tracą swoje termoizolacyjne właściwości. Wystrzegaj się więc czyszczenia w ten sposób wszelkich przedmiotów termoizolacyjnych!

Plastikowe i drewniane przedmioty mogą ucierpieć przy długotrwałym kontakcie (szczególnie z gorącą) wodą. Drewniane łyżki i deski ulegają zniszczeniu, gdyż mycie w zmywarce niszczy fakturę drewna, a na dodatek pochłaniają one chemikalia zawarte w tabletkach do mycia zmywarek. Również plastikowe przybory mają słabą odporność na wysoką temperaturę wody i po jakimś czasie mogą się "rozpaść".

źródło: radiozet.pl

Tagi:

zmywarkaczyszczeniekuchnia

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Sagowiec

Wnętrza

Sagowiec – egzotyczny okaz w doniczce

Czytaj więcej >
bluszcze doniczkowe

Wnętrza

Bluszcze doniczkowe – jak wyhodować pnącza w domu?

Czytaj więcej >
Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Wnętrza

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Czytaj więcej >
Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

Wnętrza

Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

Czytaj więcej >
Bloki

Wnętrza

30-metrowe mieszkanie w pięknej aranżacji

Czytaj więcej >
Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Wnętrza

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Czytaj więcej >