DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zrób, gdy pojawi się ćma bukszpanowa. Szkodnik nie ma szans
Fot. Shutter/Tomasz Klejdysz

Zrób, gdy pojawi się ćma bukszpanowa. Szkodnik nie ma szans

7 kwietnia 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Każdej wiosny bukszpany w naszych ogródkach są narażone na atak niezwykle żarłocznego szkodnika. Ćma bukszpanowa, bo o niej mowa, potrafi zniszczyć wszystkie rośliny, jakie napotka na swojej drodze.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową? Nie stosuj chemii, która nie jest obojętna dla krzewów. Równie szybko i skutecznie pozbędziesz się szkodników przy pomocy domowych sposobów. Kluczowy jest również profilaktyczny oprysk.

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Regularnie sprawdzaj krzewy

Ćma bukszpanowa pojawia się na roślinach już na przełomie marca i kwietnia. Żarłoczne gąsienice szybko rozprzestrzeniają się po bukszpanie, niszcząc całe krzaczki. Larwy przepoczwarzają się w ćmę na przełomie maja i czerwca.

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Przede wszystkim regularnie sprawdzaj krzewy. Niewielkie pajęczyny, czy pojedyncze brązowiejące gałązki już są sygnałem do natychmiastowej reakcji. Im szkodników jest mniej, tym łatwiej je wytępić i uratować ogród.

Dobrym sposobem jest również podlewanie bukszpanów przy pomocy silnego strumienia wody. Nie uszkodzisz krzewów, a larwy spadną na ziemię. Jak zwalczyć ćmę bukszpanową, gdy już zajęła roślinę? Pomocne będą produkty z kuchni. Po usunięciu szkodników regularnie wykonuj oprysk profilaktyczny .

jak zwalczyć ćmę bukszpanową.jpg
Fot. Canva/Edda Dupre

Oprysk z 2 składników na ćmę bukszpanową. Szkodnik nie ma szans

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Bardzo silnym i skutecznym sposobem na szkodniki jest oprysk z octu i oleju roślinnego. Proporcje są następujące: na 2 szklanki wody dodaj 4 łyżki octu spirytusowego oraz 3 łyżki oleju. Wymieszaj i przelej do pojemnika z atomizerem.

Spryskaj solidnie zaatakowany bukszpan i zostaw na 30-40 minut. Po tym czasie opłucz roślinę silnym strumieniem wody. Oprysk wykonaj w pochmurny dzień. Ocet w połączeniu z promieniami słonecznymi może porazić roślinę.

W walce z ćmą bukszpanową przydatny będzie również wrotycz

Ćma bukszpanowa nie cierpi intensywnego zapachu wrotyczu. Warto więc regularnie wykonywać profilaktyczny oprysk, by owady nie chciały już zająć rośliny. Wystarczy, że 15 g suszonego zioła zalejesz 5 l wody i odstawisz na dobę.

Po tym czasie rozcieńcz wywar z wodą w proporcji 1:2 i spryskaj bukszpan. Oprysk wykonuj raz na 2-3 tygodnie. Roślina będzie zdrowa i wolna od szkodników.

jak zwalczyć ćmę bukszpanową.jpg
Fot. Canva/Anna Nelidova

Zobacz także:

Zrób przed posadzeniem cebuli. Nie tknie jej żaden szkodnik
Z jednego krzaka zbierzesz wiele skrzynek ogórków. Dzięki nawozowi cukrowemu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy