ZUS zwraca pieniądze po zmarłych. Wystarczy złożyć wniosek
Wiele osób nie ma pojęcia, że ZUS może wypłacić takie kwoty po zmarłym bliskim. Środki może otrzymać rodzina, ale nie tylko. Część składek po zmarłym może zostać przekazana nawet przyjacielowi. Jak to możliwe?
Na subkontach zmarłych znajduje się 29 tys. zł. Pieniądze mogą zostać wypłacone przez ZUS, jeśli złożymy odpowiedni wniosek. Sprawdź, czy emerytura bliskiej ci osoby może zostać wypłacona po śmierci.
Kiedy ZUS wypłaci składnik zmarłego?
Część składek emerytalnych możemy odziedziczyć po bliskiej osobie. Jeśli zmarły należał do OFE, możliwe, że na subkoncie zebrało się sporo środków. Jeśli chcemy, żeby ZUS je wypłacił, musimy złożyć odpowiedni wniosek.
- Wypłata nie następuje z tzw. automatu po śmierci osoby ubezpieczonej. Żeby pieniądze od nas dostać – trzeba złożyć w ZUS wniosek. Od razu wyjaśniam, że prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia – środki wchodzą w skład masy spadkowej - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w rynekzdrowie.pl.
Spadkobiercą środków wcale nie musi być najbliższa rodzina. Pieniądze może odziedziczy osoba fizyczna niespokrewniona ze zmarłym, czyli na przykład przyjaciel. Jak odzyskać pieniądze z ZUS?
Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze po zmarłym?
ZUS środków zgromadzonych przez zmarłego nie wypłaca automatycznie. Właśnie dlatego musimy złożyć wniosek. Osoba zmarła przed śmiercią mogła wskazać bliskich, którzy mają prawo do zgromadzonych środków.
Po śmierci ZUS wysyła do osób uprawnionych pismo z informacją o możliwości wypłacenia zgromadzonych środków. Właśnie wtedy warto złożyć wniosek. Mamy nieograniczony czas i możemy po środki zgłosić się w każdym momencie. Co się dzieje, kiedy zmarły nie wyznaczył uprawnionych osób?
Środki zostaną przekazane spadkobiercom
- Jeśli zmarły nie wyznaczył osób do dziedziczenia, wtedy środki z subkonta wchodzą w skład spadku. Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
To oznacza, że zgromadzone przez zmarłego środki nie przepadają. W takiej sytuacji otrzymają je spadkobiercy, którzy określeni są w ustawie. Sporo osób nawet nie zadaje sobie sprawy, ile środków może otrzymać po śmierci bliskiej osoby.
Zobacz także:
- Z jednego krzaka zbierzesz wiele skrzynek ogórków. Dzięki nawozowi cukrowemu
- Posypała trawnik. Po tygodniu nie mogła uwierzyć, jak wygląda
- Co zrobić, gdy gałęzie drzew sąsiada wchodzą na działkę?