Wydatnie zwiększysz budżet domowy. Będzie wyższy przelew z ZUS
Emerytura. Wiele osób nie może się jej wręcz doczekać, jednak i tu pojawia się problem. Świadczenia w Polsce nie są niestety wysokie, więc rezygnacja z pracy wiąże się niestety ze znacznym zmniejszeniem budżetu domowego. Jest jednak pewne wyjście.
W tym roku kalendarzowym zamierzasz przejść na zasłużoną emeryturę? Zanim złożysz wniosek, dowiedz się, jak znacznie zwiększyć przyszłe dochody. ZUS mówi nawet o podwojeniu świadczeń emerytalnych. Tak zapewnisz sobie bezpieczną finansowo przyszłość.
Wiek emerytalny, a wysokość świadczeń
Ustawa emerytalna w Polsce jasno wskazuje wiek, w którym możemy zakończyć pracę. Dla kobiet to 60. lat, dla mężczyzn natomiast 65. Wiele osób decyduje się więc na przejście na emeryturę, jak tylko jest to możliwe.
Okazuje się jednak, że zakończenie pracy zaraz po 60. lub 65. urodzinach nie jest do końca dobrym pomysłem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówi jasno, co zrobić, by znacznie zwiększyć, a nawet podwoić wysokość świadczeń.
Jak otrzymać wyższą emeryturę?
Nawet krótki okres pracy po ukończeniu 60. lub 65. roku życia pozytywnie przełoży się na wysokość świadczeń emerytalnych, a tym samym zwiększy budżet domowy. Po dodatkowo przepracowanym roku, możemy liczyć już na wzrost emerytury o 10, a nawet 20%. Lepiej więc wstrzymać się z wnioskiem.
Jak podaje portal Wirtualna Polska, do późniejszego przejścia na emeryturę odniósł się także rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski:
- Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę - tłumaczył.
W ten sposób podwoisz świadczenia ZUS
Przedłużając swój wiek emerytalny o kolejne 5-7 lat, dostaniemy znacznie wyższe świadczenia. Możemy nawet podwoić swoją emeryturę. Wszystko przez trzy składowe:
- coroczną waloryzację kapitału ZUS,
- krótszej średniej liczbie lat życia, wynikających z publikacji GUS,
- większej liczbie odkładanych składek.
Do późniejszego przejścia na emeryturę i podwojenia świadczeń odniosła się również była prezes ZUS, Gertruda Uścińska:
- Tak działa proc. składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone - tłumaczyła w rozmowie z portalem Wirtualne Media.
Zobacz także:
- Przed Świętami Wielkanocnymi wypierz w tym obrus. Oślepi bielą i czystością
- Nie wyrzucaj, gdy przekwitnie. Hiacynt wypuści nowe pąki
- Podlej tym truskawki po posadzeniu. Obficie zaowocują