Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co zrobić, gdy gałęzie drzew sąsiada wchodzą na działkę?
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.04.2024 14:44

Co zrobić, gdy gałęzie drzew sąsiada wchodzą na działkę?

przycinanie gałęzi
Fot. Canva/virginijavaidakaviciene

Zaczęła się wiosna. Za nami pierwsze słoneczne i naprawdę ciepłe dni. Powoli zaczynamy porządkować ogrody i przycinać gałęzie. Co możemy zrobić, kiedy rośliny z sąsiednich działek przechodzą na naszą stronę?

Gałęzie drzew, które rosną na działce sąsiada, mogą przechodzić ponad ogrodzeniem i tworzyć cień w naszym ogrodzie. W takiej sytuacji myślimy o przycięciu ich. Czy mamy do tego prawo?

Co zrobić, kiedy gałęzie drzew sąsiada zacieniają działkę?

Jeśli chcemy uniknąć problemu nachodzenia gałęzi drzew na sąsiednią działkę, powinniśmy sadzić rośliny w odpowiedniej odległości od ogrodzenia. Jednak nie każdy tak robi. Czasem rośliny osiągają takie rozmiary, że nawet ta praktyka nic nie daje i działka obok nie jest odpowiednio nasłoneczniona. Co robić w takiej sytuacji?

Gałęzie z sąsiadujących działek mogą zasłaniać słońce w naszym ogrodzie. Przez to rośliny będą gorzej się rozwijały. Najlepiej w takiej sytuacji w pierwszej kolejności porozmawiać z sąsiadem i w ten sposób rozwiązać problem.

Niestety nie zawsze nasz sąsiad będzie chciał z nami rozmawiać. Czasem jesteśmy zmuszeni do samodzielnego usunięcia gałęzi. Czy mamy prawo przyciąć drzewo bez zgody sąsiada? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji. 

przycinanie gałęzi
Fot. Canva / blackboard1965, Getty Images

Czy mamy prawo przyciąć sami gałęzie?

Jeśli sąsiad nie chce usunąć samodzielnie gałęzi, możemy zrobić to sami. Jednak musimy zachować pewną kolejność działań. Na początek należy wysłać do sąsiada pismo z prośbą o wycięcie gałęzi. Należy w nim wyznaczyć termin do, kiedy sąsiad ma czas na usunięcie fragmentów drzewa.

Jeśli sąsiad nie przytnie gałęzi w wyznaczonym przez nas terminie, możemy zrobić to sami. W takiej sytuacji możemy usunąć gałęzie znajdujące się w obrębie naszej własnej działki. Co możemy zrobić z fragmentami roślin po zabiegu?

Co zrobić z gałęziami po przycinaniu drzewka sąsiada?

Po przycięciu rośliny wszystkie resztki należą do nas. Nawet jeśli na danej gałęzi znajdowały się owoce, możemy je zatrzymać. Natomiast zielone fragmenty możemy przeznaczyć na kompost.

Przygotowując pismo dla sąsiada, nie warto kierować się złośliwością. Niektóre drzewka należy przycinać w określonym terminie. Możemy wziąć to pod uwagę, wyznaczając termin dla sąsiada.

przycinanie gałęzi
Fot. Canva / Animaflora, Getty Images

Zobacz także: