Babciny sposób na piękne mieczyki. Nie będą się przewracać
Żółte, czerwone, pomarańczowe. Kolorowe mieczyki zjawiskowo prezentują się w ogrodach. Odpowiednio pielęgnowane mogą osiągnąć ponad metr wysokości. Mieczyki przyciągają motyle, pszczoły, biedronki i pięknie pachną.
Kwiaty często padają ofiarami wiatru i chorób pochodzenia grzybowego. Moja babcia znalazła sposób, by uchronić mieczyki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jej rośliny kwitną przez cały sezon.
Nie sadź mieczyków w sąsiedztwie tych roślin
Mieczyki są przepięknymi kwiatami. Są duże, kolorowe i proste w pielęgnacji. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad, by cieszyć nimi oczy jak najdłużej. W poniższym artykule zdradzę wam sposoby mojej babci. Kwiaty w jej ogrodzie wyglądają jak marzenie.
Mieczyki są niezwykle delikatne i często padają ofiarami chorobotwórczych grzybów. By temu zapobiec, cebulki roślin moczymy przez 15 minut w środku grzybobójczym. Dopiero później suszymy je i sadzimy do gruntu.
Mieczyków nie sadźmy w bliskim sąsiedztwie lilii, pelargonii, astrów, floksów, a także w ziemi po uprawie ogórków, pomidorów , truskawek, czy warzyw strączkowych. Rośliny te często bywają nosicielami chorób wirusowych i grzybowych.
Jak sadzić mieczyki, by się nie przewracały?
Moja babcia sadzi kwiaty według dwóch prostych zasad. Przygotowuje w gruncie dołki trzy razy większe od cebulki. Jeśli mieczyki będą posadzone zbyt płytko, będą bardzo podatne nawet na najdelikatniejszy wiatr.
W konsekwencji zaczną się po prostu przewracać i stracą cały urok. Kluczowy jest także odstęp między kwiatami. Babcia sadzi cebulki co 10-15 centymetrów. W kwietniu posadź mieczyki w ten sposób, a zobaczysz, że będą duże i będą zdobić Twój ogród przez całe lato.
Mieczyki wymagają odpowiedniego stanowiska
Mieczyki sadzimy w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatrów. Gleba musi myć lekka, żyzna i przepuszczalna. Kwiaty posadzone w glinianej ziemi będą bardzo marne i szybko się zniszczą.
Najlepszym terminem na posadzenie kwiatów jest kwiecień, gdy ziemia przeschnie po zimie, a jej temperatura wzrośnie do około 10 stopni C. Mieczyki podlewamy regularnie, pamiętając jednak, by ich nie przelać. Do podlewania najlepiej sprawdzi się deszczówka lub odstana woda. Woda z wodociągów zawiera chlor, który zniszczy delikatne rośliny.
Zobacz także:
- 3 odżywki z kuchennych odpadów do hortensji. Kwiaty zachwycają kolorem
- Nie wyrzucaj. Ten chwast likwiduje szkodniki i choroby roślin
- Rozsyp pod malinami. Zbierzesz pełne kosze owoców