Nie wyrzucaj. Ten chwast likwiduje szkodniki i choroby roślin
W Polsce nie brakuje roślin, które mają niezwykłe właściwości i możemy spotkać je dziko rosnące na łąkach. Wiele z nich często uznawane jest za zwykły chwast, kiedy w rzeczywistości ma cudowne właściwości.
Skrzyp polny może pomóc na rozmaite dolegliwości. Przyda się również w ogrodzie, kiedy rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki. Sprawdź, gdzie go znajdziesz i jak go wykorzystać.
Niezwykłe właściwości skrzypu polnego
W ogrodach ta roślina często uznawana jest za trudny do wypleniania chwast. Inni doceniają niezwykłe właściwości skrzypu polnego. Naprawdę warto mieć go w ogrodzie. Będzie niezastąpiony na wiele dolegliwości.
Napar ze skrzypu polnego pomaga zwalczyć zmiany miażdżycowe. Świetnie sprawdzi się też na nadciśnienie. Poza tym roślina dobrze wpływa na stan tkanki łącznej i kości. Jednak to nie wszystko.
Roślina, która przez wielu uznawana jest za chwast, doskonale sprawdzi się do walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Wyciąg ze skrzypu polnego, który z wyglądu przypomina niedużą choinkę, możemy na wiele sposobów wykorzystać w ogrodzie.
Skrzyp uratuje twoje rośliny przed tymi chorobami
Skrzyp polny warto mieć pod ręką właśnie teraz. Pomoże zawalczyć wiele składników i wesprze nasze uprawy w walce z licznymi chorobami. Wywar ze skrzypu świetnie sprawdzi się na:
- parch jabłoni,
- mączniak,
- septoriozę,
- szarą pleśń,
- kędzierzawość liści,
- zaraza ziemniaka występującą na pomidorach.
Wywar ze skrzypu pomoże również na szkodniki. Wypędzi z ogrodu mszyce, a także przędziorki. Jak przygotować samodzielnie w domu oprysk ze skrzypu polnego? To naprawdę proste.
Jak przygotować preparat ze skrzypu?
Najlepiej do zrobienia wywaru ze skrzypu sprawdzi się świeże ziele. 500 gramów zielonych fragmentów rośliny siekamy i zalewamy 5 litrami wody. Całość odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przelewamy mieszankę do garnka i gotujemy przez 20 min.
Czekamy, aż wywar przestygnie, przecedzamy go i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Gotową mieszanką spryskujemy rośliny, które zaatakował szkodnik. Możemy też wykorzystać wywar, jeśli pojawiły się na nich oznaki chorób.
Zobacz także:
- Największy szkodnik kapusty. Pozbądź się go zanim wszystko zniszczy
- Podlej tym truskawki po posadzeniu. Obficie zaowocują
- To jedna z najbardziej inwazyjnych roślin. Posadzisz, pożałujesz