Babciny sposób na sadzenie mieczyków w maju. Kwitną przez całe lato
Mieczyki to zdecydowanie jedne z najbardziej nietypowych kwiatów, jakie możemy zasadzić w ogrodzie. Są nie tylko wspaniałą dekoracją ogrodów, ale mają również swoją symbolikę.
Jeśli chcecie się cieszyć nimi wraz z początkiem lata, koniecznie posadźcie je w maju. Zanim jednak się do tego zabierzecie, poznajcie patent mojej babci. Dzięki niemu jej mieczyki kwitły przez całe lato.
Charakterystyka mieczyka
Wspomniałem o tym, że mieczyki mają swoją symbolikę – zdecydowanie ta nie należy do typowych. Nie symbolizują one piękna, a siłę, zwycięstwo i dumę. Może to dlatego wielu „dumnych ogrodników” chce je mieć w swoim ogrodzie?
Rośliny nazywane również gladiolami uważane są za rośliny dekoracyjne. Ich cechą charakterystyczną są kolorowe kwiatostany oraz liście przypominające miecze.
Rośliny te nie są odporne na mróz, dlatego nie przetrwają zimy w gruncie. Jeśli uprawiacie mieczyki jakiś czas, z pewnością wiecie, że te na jesień warto wykopać, przechować w cieplejszym miejscu i posadzić je ponownie na wiosnę.
Jak uprawiać mieczyki?
Mieczyki należy sadzić do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Zdecydowanie jednak przeczekanie tego momentu to dobry pomysł. 12-15 maja to okres „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”. Spadki temperatur mogłyby uszkodzić nasze kwiaty, dlatego też warto wstrzymać się z ich wysadzeniem do momentu, aż temperatura gleby nie będzie stale utrzymywać się na poziomie minimum 10 stopni Celsjusza.
Nie przesadźcie jednak z oczekiwaniem. Jeśli posadzicie mieczyki dopiero w czerwcu, wówczas mogą one być bardziej narażone na choroby grzybowe, a ich kwiatostany nie będą już tak imponujące.
Patent mojej babci to gwarancja pięknych mieczyków
Moja babcia zawsze przed posadzeniem mieczyków moczyła je w preparacie grzybobójczym na 15 minut. Następnie sadziła je na słonecznym, zacisznym stanowisku w odległości 10-15 cm od siebie. Twierdziła, że co sezon należy zmieniać miejsce wysadzania mieczyków, aby nie wyjałowić ziemi.
Będąc przy temacie gleby, mieczyki preferują ziemię żyzną, próchniczą i przepuszczalną, o odczynie obojętnym. To jednak nie wszystko. Kluczem do pięknych mieczyków jest ich odpowiednie nawożenie. Moja babcia stosowała do tego kompost w proporcji 10 litrów na 1 metr kwadratowy.
Pamiętajcie, że mieczyki po posadzeniu wymagają Waszej uwagi. Należy regularnie je podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia gleby. 2-3 razy w sezonie mieczyki należy również nawozić i w razie nadmiernego wzrostu kwiatów, zadbać o opalikowanie ich, aby wiatr nie połamał tych pięknych kwiatów.
ZOBACZ TAKŻE:
- Unikaj 5 typowych błędów podczas uprawy buraków
- Pelargonia marnieje i gubi liście? Tylko tak ją uratujesz
- Jak sprawić, żeby łodygi pomidorów były grubsze?