Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Będą ogromne zbiory ogórków i pomidorów. Wystarczy tylko połączyć to z ziemią
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.02.2024 13:34

Będą ogromne zbiory ogórków i pomidorów. Wystarczy tylko połączyć to z ziemią

Nawóz do roślin
Canva/Elmar Gubisch

Każdy ogrodnik marzy o tym, aby jego plony były zdrowe i obfite. W końcu po to spędzamy ogrom czasu na pielęgnacji roślinek, żeby cieszyć się darami natury podczas żniw.

Szczęściu czasem trzeba jednak nieco dopomóc. Z pomocą przychodzi nawóz do roślin, który z łatwością zastosujecie w swoich ogrodach. Uważajcie. Dzięki niemu będziecie mieli problem, co zrobić z nadmiarem ogórków i pomidorów.

Jaki nawóz do roślin stosować w ogrodzie?

Jak mawia stare ogrodnicze porzekadło: „Nie posypiesz, nie zbierzesz”. Wiele prawdy jest w tym przesłaniu. W idealnym świecie rośliny pozyskiwałyby niezbędne substancje odżywcze z gleby. Praktyka pokazuje jednak zupełnie coś innego.

Tu z pomocą przychodzą domowe nawozy do roślin, które wspomagają uprawy nawet w niskojakościowej ziemi. Patent, który chcemy wam zaproponować, daje jednak o wiele, wiele więcej.

Mowa o popiele drzewnym. Jest to ekologiczny, przyjazny dla roślin środek, który wspaniale nadaje się do użycia w ogrodzie. Mało tego, ogórki i pomidory wprost go uwielbiają.

Nawóz do roślin 2.jpg
Canva/pcess609

Jak przygotować domowy nawóz do roślin?

Popiół drzewny to wspaniały nawóz do roślin z racji na zawarty w nim potas, fosfor oraz wapń. Jest on pozbawiony azotu, gdyż ten ulatnia się w procesie spalania drewna. Jednocześnie popiół drzewny przyczynia się do poprawy właściwości fizykochemicznych gleby, a z racji na wysokie pH może być stosowany do odkwaszania gleby.

Przygotowanie domowego nawozu do roślin z popiołu drzewnego jest dziecinnie proste. Wystarczy spalić drewno, dobrze przestudzić popiół i cieszyć się darmowym nawozem do roślin. Tylko jak go stosować?

Jak stosować nawóz do roślin z popiołu drzewnego?

Nawóz do roślin z popiołu drzewnego należy stosować w ilości 30-50 g na 1 metr kwadratowy. Jeśli jednak gleba jest bardzo kwaśna, można zwiększyć dawkę do 80 g. Co ważne, nie zaleca się stosowania popiołu drzewnego na glebach zasadowych o pH przekraczającym wartość 7,5.

Wspomniany nawóz do roślin po rozsypaniu powinien być dobrze wymieszany z warstwą gleby nawet na głębokości 10 cm. Tak przygotowana gleba doskonale nada się nie tylko pod uprawę pomidorów i ogórków. Popiołem drzewnym można również nawozić glebę pod rabatami kwiatowymi, czy roślinami lubiącymi zasadowe gleby jak, chociażby: jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wiecznie zielony.

Czy wiedzieliście, że popiół drzewny to także doskonały nawóz do trawnika? Jeśli nie, to odkryliśmy przed wami kolejną ogrodową tajemnicę.

Nawóz do roślin 3.jpg
Canva/Muffin Creatives, Pexels

ZOBACZ TAKŻE: