DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Bezmięsne piątki zostaną przywrócone przez Papieża? „Papież Franciszek może zainspirować miliony katolików”
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.11.2023 15:58

Bezmięsne piątki zostaną przywrócone przez Papieża? „Papież Franciszek może zainspirować miliony katolików”

Bezmięsne piątki
Canva / robert6666, Getty Images; brainforcecone, pixabay

Papież Franciszek ma ogromny wpływ na wszystkich wierzących katolików. Właśnie dlatego jedna z ekologicznych organizacji zdecydowała się zaapelować do głowy Kościoła katolickiego w sprawie bezmięsnych piątków.

Papież miałby wprowadzić obowiązkowe bezmięsne piątki. Ten ruch znacząco wpłynąłby nie tylko na dietę wiernych. Czy piątki bez mięsa zostaną wprowadzone? Dlaczego zależy na tym organizacji ekologicznej?

Bezmięsne piątki w Kościele katolickim

Bezmięsne piątki obowiązują w Polsce od dawna. Jednak nawet w takiej sytuacji wiele osób sięga posiłki zawierające mięso w ten dzień. Wszystko dlatego, że mogą być one zastąpione innym rodzajem pokuty.

Wstrzemięźliwość od mięsa ma być upamiętnieniem dnia tygodnia Ukrzyżowania Pańskiego. Jednak zgodnie z decyzją z 1966 roku o możliwości podejmowania decyzji o formie pokuty, wstrzemięźliwość od mięsa w piątek przestała cieszyć się taką popularnością.

Organizacje ekologiczne uważają, że papież Franciszek może sporo zmienić, jeśli bezmięsne piątki powrócą. Mogą znacząco wpłynąć na naszą planetę. Papież jest znany z tego, że zależy mu na losie naszej planety. Czy to oznacza, że bezmięsne piątki wrócą?

Bezmięsne piątki
Canva / brainforcecone, pixabay

Czy bezmięsne piątki będą obowiązkowe?

Według organizacji ekologicznych bezmięsne piątki mogą sprawić, że znacząco zmniejszy się emisja gazów cieplarniach. Mogliśmy zaobserwować to w 2023 roku z USA, kiedy katolicy zdecydowali się wprowadzić wstrzemięźliwość od mięsa w poniedziałki.

- Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Zachęcamy papieża do rozważenia tej propozycji, gdy przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym ONZ IPCC" – Jane DeMarines dyrektorka generalna SEE cytuje businessinsider.com.pl.

W Polsce część katolików rzeczywiście decyduje się nie jeść mięsa w piątek. Jednak sporo osób nie wprowadza takiej pokuty. Czy naprawdę bezmięsne piątki mogą aż tyle zmienić?

Czy bezmięsne piątki naprawdę tyle zmienią?

Wprowadzenie wstrzemięźliwości od mięsa w piątki, jako obowiązku dla wiernych Kościoła katolickiego, może znacząco wpłynąć na naszą planetę. Badania Uniwersytetu w Cambridge z 2022 roku pokazały, że 25% wierzących w Anglii nie je mięsa. Jak to wpływa na planetę?

Taki procent katolików, którzy nie jedzą mięsa w piątek, pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o 55 tys. ton. Na decyzję papieża Franciszka jeszcze musimy poczekać. 

Bezmięsne piątki
Canva / richardschramm, Getty Images Pro

Zobacz też: