Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Brak porządku na działce ROD może skończyć się mandatem. Kara jest wysoka
Paulina Korzec
Paulina Korzec 17.04.2024 08:57

Brak porządku na działce ROD może skończyć się mandatem. Kara jest wysoka

Działka ROD
Fot. Canva Pro /Masopasi

Popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych rośnie z roku na rok. Własna działka to możliwość obcowania z naturą, uprawy warzyw, kwiatów i owoców. To prosty sposób na rekreację na świeżym powietrzu.

Trzeba jednak pamiętać, że na popularnym „Rodosie” nie wszystko możemy robić na własnych warunkach. Dotyczy to również kwestii porządku  w ogródku. Co warto wiedzieć na ten temat, by uniknąć dotkliwej kary?

Polacy wciąż kochają działki ROD

Chociaż jakiś czas temu mogło się wydawać, że Rodzinne Ogródki Działkowe to relikt przeszłości, moda na nie powróciła w wielkim stylu. Wszystko zaczęło się od okresu pandemii i tęsknoty za czasem spędzanym na łonie przyrody.

Od kilku lat kolejne pokolenia Polaków chętnie inwestują w działki ogrodnicze. To dla nich wytchnienie od zgiełku miasta i szansa na posiadanie skrawka ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że takiego ogródka nie nabywa się na własność.

Działkę ROD dzierżawimy, a nie kupujemy, co pociąga za sobą szereg przepisów i zasad, do których musimy się stosować, a które zawarte zostały w dwóch kluczowych dla każdego działkowicza dokumentach. Jest tam też wzmianka o konieczności utrzymywania porządku na działce.

Działka
Fot. Canva Pro /joe_potato

Kara za bałagan na działce

Jak się okazuje, porządek na działce to nie dobra wola, a obowiązek każdego dzierżawcy ogródków ROD. Zarówno ustawa o ogrodach działkowych, jak i regulaminy ROD poruszają kwestię utrzymywania czystości w ogródku.

Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne – za utrzymanie porządku na działce odpowiada jej użytkownik. To jednak nie wszystko. Brak czystości i bałagan na działce podlegają karze w wysokości nawet 1500 zł, z kolei zaśmiecając przestrzeń publiczną możemy spodziewać się mandatu od 500 zł i więcej.

Na tym konsekwencje dla niechlujnego działkowicza się nie kończą. Jeśli pomimo upomnienia od zarządu ROD użytkownik wciąż będzie zaniedbywał ogródek, jego działka… przepadnie! Zgodnie z zapisami w regulaminie może to bowiem stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy.

Działka zaniedbana, czyli jaka?

Interpretacja powyższych przepisów nie jest już tak jednoznaczna, jednak ogólnie kwestie te dotyczą nieuprawiania ogródka i nieprawidłowego jego zagospodarowania, w tym zaśmiecenia terenu czy doprowadzenie do przerastania nasadzeń poza obręb działki.

Surowo przestrzegany przez zarządy ROD jest również obowiązek posiadania i użytkowania kompostowników przez działkowiczów. Przepisy mówią także o zakazie zakładania i korzystania ze studni abisyńskich.

Inne zachowania działkowiczów podlegające karze to m.in. zakłócanie spokoju, wywoływanie zgorszenia, przeklinanie czy posługiwanie się nieprzyzwoitymi obrazami. Jak więc się okazuje, działkowicze nie posiadają pełnej autonomii i muszą przestrzegać regulaminu, dbając o ogródek i żyjąc w harmonii z innymi użytkownikami ROD.

działki
Fot. Canva Pro /Darya Krivonozhkina

Zobacz także: