Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Musisz to wiedzieć, przed zakupem działki
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.03.2024 17:45

Musisz to wiedzieć, przed zakupem działki

działka
Canva.com/Zoya_Avenirovna

Zanim wybierzemy projekt domu i zabierzemy się za budowę, musimy wybrać odpowiednią działkę. Decyzja o tym, gdzie stanie nasza nieruchomość, powinna być przemyślana. Jaką działkę kupić? Czy działka rolna się opłaca?

Wybór idealnej lokalizacji pod dom może wpłynąć na późniejsze koszty budowy, a nawet na koszt użytkowania nieruchomości w przyszłości. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią działkę i na co uważać, żeby nie została wyłączona.

Działka rolna, czy budowlana?

Przed budową domu musimy najpierw wybrać odpowiednią lokalizację. Znajdziemy sporo działek na sprzedaż, jednak zanim wybierzemy tę jedyną, musimy sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim znaczenie ma to, jaki rodzaj działki chcemy kupić.

Znajdziemy działki budowlane, które zwykle są droższe, ale możemy spokojnie zacząć na nich budowę. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku działek rolnych. Wiele z nich można przerobić na działki budowlane, jednak czeka nas przy tym trochę pracy. Przed zakupem działki rolnej musimy sprawdzić kilka rzeczy.

Przede wszystkim znaczenie ma połączenie trenu z drogą publiczną. Tylko działki, które mają dostęp do drogi publicznej, mogą zostać przekształcone na budowlane. Jeśli drogi brakuje, musimy liczyć się z bardziej skomplikowanym procesem odrolnienia. Ważne jest też sprawdzenie miejskiego planu zagospodarowania terenu. 

działka
Canva / Kelly, Pexels

Jak sprawdzić, czy działka będzie odpowiednia pod zabudowę?

Przy wyborze działki warto wziąć pod uwagę, czy ma dostęp do drogi, ale też upewnić się, jakie ma oznaczenia na planie zagospodarowania terenu. Niektórych gruntów z uwagi na plan nie możemy przekształcić na budowlane.

W czasie wyboru działki powinniśmy zwrócić też uwagę na to, jak jest umiejscowiona względem stron świata. Najlepszym wyborem będzie taka z ekspozycją południową. Takie umiejscowienie terenu sprawi, że w przyszłości będziemy mogli optymalnie korzystać ze światła słonecznego, a zużycie energii w domu będzie mniejsze.

Kolejną kwestią są badania geotechniczne gruntu. Zlecenie takich badań pozwoli oszacować, jaki będzie koszt postawienia fundamentów. Na ich podstawie dowiemy się, jaki jest poziom wód gruntowych oraz nośność gruntów. Dzięki tym badaniom możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Odpady historyczne na działce

Osoby, które planują budowę i szukają odpowiedniej działki, powinny być świadome, czym są odpady historyczne na działce. To potencjalne historyczne zanieczyszczenie ziemi. W tej sprawi coraz częściej, możemy otrzymywać zapytania od władz.

Listów z pytaniem, czy przeprowadziliśmy badania odpadów historycznych gruntu, nie należy ignorować. Jeśli nie odpowiemy, urzędnicy mogą wyłączyć naszą działkę. Jak reagować na tego typu list?

W sytuacji, w której otrzymamy takie zapytanie, możemy spokojnie odpisać, że nie przeprowadziliśmy badań. Dzięki temu postępowanie zostanie umorzone, a my będziemy mogli kontynuować prace na naszej działce. Przed budową musimy zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii.

Umiejscowienie nieruchomości na działce

Jeśli wybraliśmy już działkę, która spełnia nasze wymagania, możemy zastanowić się nad tym, jak najlepiej wykorzystać jej potencjał. Warto zwrócić uwagę na to, czy jakieś elementy naszego nowego gruntu są mocniej lub słabiej zacienione.

Znaczenie mają również zabudowania w okolicy. To, jakie jest otoczenie działki, wpłynie na optymalne usytuowanie nieruchomości na jej powierzchni. Dom nie powinien znaleźć się zbyt blisko ściany lasu, ponieważ cień może prowadzić do wyższych kosztów ogrzewania.

Kolejną kwestią są nasi sąsiedzi. Nieruchomość musi być umiejscowiona w odpowiedniej odległości od sąsiadujących budynków. Przed zakupem działki musimy dobrze przemyśleć naszą decyzję i upewnić się, czy wybrany grunt dobrze sprawdzi się pod nasz wymarzony dom.

działka
Canva / bepslabor

Zobacz także: