Cebula cukrowa urośnie szybciej do rozmiaru 70 cm. Tego potrzebuje
Cebula to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych warzyw na naszych stołach. Powszechnie dostępna i nieskomplikowana w uprawie roślina występuje w wielu odmianach. Jedną z bardziej lubianych jest cebula cukrowa.
Aby móc na co dzień cieszyć się niezwykłymi właściwości prozdrowotnymi i walorami smakowymi tej odmiany cebuli, warto poznać kilka najważniejszych zasad dotyczących jej uprawy w ogrodzie.
Słodka i zdrowa cebula cukrowa
Cebula cukrowa różni się nieco w smaku od zwyczajnej. Nie jest tak ostra, ale za to – jak sama nazwa wskazuje – jest słodsza. Idealnie nadaje się do sałatek, ale sprawdzi się również w daniach mięsnych.
Podobnie jak inne rośliny z gatunku allium, cebula cukrowa działa antybakteryjnie, a do tego jest bogata w witaminy i minerały. Poza tym do jej zalet należy też… wygląd. W kolejnych latach uprawy pięknie kwitnie na fioletowo.
Ta odmiana cebuli doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych i jest chętnie uprawiana przez rolników oraz powszechnie dostępna przez cały rok. Odpowiednio pielęgnowana, urośnie do nawet 70 cm! Jak to zrobić?
Jak uprawiać cebulę cukrową?
Gleba pod uprawę cebuli – powinna być żyzna, np. czarnoziem - należy odpowiednio przygotować. Podłoże o obojętnym odczynie spulchniamy i nawozimy obornikiem. W następnym roku po oborniku, przed siewem, podajemy nawóz azotowy. Czynność tę powtarzamy jeszcze późną wiosną.
Jesienią stosujemy z kolei fosfor (100-150 kg/1ha) i potas (150-200kg/1ha). W kolejnym roku uprawy zwiększamy ilość podawanego nawozu azotowego. W niektórych przypadkach należy przeprowadzić wapnowanie, ale nie zaleca się stosowania chlorków.
Pielęgnacja cebuli cukrowej
Cebula cukrowa preferuje obfite podlewanie, zwłaszcza w okresie letnim. Należy także pamiętać o odchwaszczaniu – w oczyszczonej glebie roślina będzie szybciej rosła. Plewienie wymaga jednak uwagi i precyzji, by nie uszkodzić delikatnych cebulek.
Przy odpowiedniej pielęgnacji tego warzywa już w pierwszym roku uzyskamy dorodne cebule oraz świeży szczypior, które będą stanowiły pyszny dodatek do potraw.
Zobacz także:
- Rolnicy w tarapatach, IMGW nie ma dobrych wieści. Strzeż się przymrozków
- Chcesz wielkich warzyw? Nakarm sadzonki sodą i drożdżami
- Ostatnie nagranie Grzegorza Majdy przed śmiercią. Zostawił złote rady