Chcesz mieć piękny, zadbany ogród? W tym tygodniu zabierz się za te prace
Marzec w ogrodzie to czas intensywnych prac dla każdego ogrodnika. Nie ważne, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem w tych sprawach. Ten miesiąc przynosi nam wiosnę, a co za tym idzie czas na wysiew oraz pielęgnację naszego ogrodu.
Ogród w marcu
Jak już wspominaliśmy w naszych poprzednich artykułach , marzec to czas wysiewu nasion, ale również prac w ogrodzie. Przypomnijmy, co można robić w drugiej połowie marca w naszym ogrodzie:
Możemy wysiewać groch w warzywniaku oraz grządkach warzywnych, a także rabacie kwiatowej, wysiewać groch cukrowy i bób na grządkach warzywnych. Od 26 marca, w Dniu Szpinaku możemy wysiewać szpinak pod koniec marca możemy wysiewać , bezpośrednio do gruntu m.in. sałatę, roszponkę rzodkiewki czy rokietę siewną. Inne warzywa możemy siać na rozsady.
Warto wtedy ścinać trawy ozdobne, ale tylko, kiedy jest sucho, a nie deszczowo. Dobrze jest poodcinać ogrodowe byliny takie jak hortensje czy krzewy róż.
Sad w marcu
Marzec to również czas na zajęcie się drzewkami oraz krzewami owocowymi w naszym sadzie:
Podobnie jak przy ogródku, rozpoczynamy porządkowanie działki po zimie. Tutaj jednak dochodzi wygrabianie zeszłorocznych, opadniętych liści, a także doglądanie roślin sadowniczych. Musimy mieć absolutną pewność, że po zimie drzewa nie nabawiły się uszkodzeń mrozowych, czy nie złapały innych infekcji. Jeśli tak się stało, należy niezwłocznie zająć się wyleczeniem chorego drzewa.
Pod koniec marca, przy ładnej pogodzie nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zacząć sadzić nowe drzewka i owocowe. Pamiętajcie, aby po posadzeniu przyciąć je i podlać.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, podczas prac w marcu?
W marcu d okonujemy cięcia drzew i krzewów owocowych . Agrest, maliny i porzeczki sadzone na jesieni przycinamy teraz, tuż nad ziemią. Starsze drzewa i krzewy wymagają cięć prześwietlających.
Podczas każdego cięcia dokładnie sprawdzamy każde drzewko i krzew pod kątem zakażenia rakiem bakteryjnym. Jeśli takowe znajdziemy, od razu usuwamy.
Jeśli w naszym sadzie mamy brzoskwinię, warto zacząć ją zabezpieczać w tym okresie.
Drzewka te dość często łapią kędzierzawość liści. Taki
zabieg pielęgnacyjny
uchroni je przed chorobą, a co za tym idzie, będą piękne i zdrowe.
Podczas przycinania krzewów, zwłaszcza porzeczki, trzeba koniecznie przyjrzeć się jej zaschniętym pędom.
Jeśli są nienaturalnie wyolbrzymione, może to oznaczać, że zalęgły się tam roztocze zwane wielkopąkowcem porzeczkowym. Warto je wtedy usunąć.