Co 2 tygodnie podlewam tym magnolię. Każdego roku pięknie kwitnie
Magnolie powoli zaczynają kwitnąć. Wiosna to wyjątkowy czas. W ogrodach i parkach pojawiają się przepiękne, kolorowe kwiaty. Co zrobić, żeby magnolia długo i obficie kwitła? Konieczne będzie odpowiednie nawożenie.
Kwiaty magnolii pojawiają się w kwietniu. Zdobią jeszcze bezlistne drzewka i zachwycają. Czym nawozić roślinę? Sprawdź moją domową odżywkę.
Dlaczego nawożenie magnolii jest taki ważne?
Kwiecień to naprawdę wyjątkowy miesiąc w ogrodzie. Możemy sadzić warzywa i jednocześnie cieszyć się kolorowymi kwiatami na drzewach. Właśnie teraz intensywnie zaczyna kwitnąć magnolia.
Nawożenie magnolii jest niezwykle ważne. Jeśli o nią nie zadbamy, będzie bardziej wrażliwa na niskie temperatury. Brak odpowiedniej odżywki może odbić się też na jej kwiatach . Będą małe i słabe.
Wczesną wiosną zaczynam zasilać roślinę. Dzięki temu wzmacniam ją, ale też pobudzam do wypuszczania kwiatów. Odpowiednie nawożenie magnolii może sprawić, że będzie dłużej i bardziej intensywnie kwitła.
Czym nawozić magnolie?
W przypadku magnolii bardzo ważny jest prawidłowy odczyn gleby. Roślina uwielbia ziemię o delikatnie kwaśnym pH. Właśnie dlatego warto zadbać o ściółkowanie podłoża korą sosnową i torfem.
Drzewka magnolii będą dużo lepiej przyswajać składniki odżywcze, jeśli podłoże będzie miało prawidłowy odczyn. Możemy w tym celu zasilić rośliny nawozem przygotowany z fusów po kawie . Jak go zrobić?
Jak przygotować nawóz do magnolii?
Fusy po kawie nie tylko pomogą zmienić odczyn podłoża. Są bogate w magnez, potas, fosfor oraz azot. Pobudzą magnolie do kwitnienia. Jeśli zrobimy odpowiednią odżywkę, kwiaty zostaną z nami na dłużej.
Szklankę fusów z ekspresu łączę z 10 litrami wody. Mieszankę zostawiam na kilka minut, ponownie mieszam, a następnie podlewam magnolie. Kwitnie jak szalona przez cały kwiecień.
Zobacz także:
- Kwietnik ze sznurka. Zrobisz go sam za grosze
- Najlepsze, co zrobisz wiosną dla czereśni. Drzewko obficie zaowocuje
- Z jednego krzaka zbierzesz wiele skrzynek ogórków. Dzięki nawozowi cukrowemu