Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co trzeba siać w kwietniu? Nie popełnij błędu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 31.03.2024 17:03

Co trzeba siać w kwietniu? Nie popełnij błędu

sadzenie roślin
Fot. YouTube/infouprawa

Marzec był miesiące wielkich porządków. Mieliśmy czas na przygotowanie podłoża, uporządkowanie działki i poprzycinanie roślin. Natomiast kwiecień, czyli prawdziwy początek wiosny, to idealny moment na sadzenie roślin.

Kwiecień jest bardzo ważnym miesiącem w kalendarzu ogrodniczym. Właśnie teraz możemy zacząć sadzić większość warzyw. W przypadku niektórych roślin to już ostatni moment na wsadzenie ich do ziemi.

Co musimy zasadzić w kwietniu?

Wiosna to zdecydowanie najgorętszy czas w ogrodzie. Właśnie teraz musimy zająć się sadzeniem roślin. Kwiecień to ostatni moment do posiania niektórych warzyw. Jeśli chcesz mieć je w swoim ogrodzie, nie zostało za dużo czasu.

Na rozsadę musimy wysiać przede wszystkim bakłażan. To również ostatni moment na zasadzenie bobu. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo ataku mszyc. Kwiecień to również ostatnia chwila na zasadzenie czosnku oraz wysianie papryki. Poza tym warto zasadzić pomidory, dzięki temu plony na pewno będą obfite.

Kwiecień to również ostatni moment na zasadzenie pora na rozsadę. Warto zacząć sadzić warzywa dyniowate również na rozsadę. Możemy zając się wysianiem dyni, cukinii, a nawet arbuza. Co jeszcze możemy posadzić w kwietniu?

jarmuż
Fot. Canva / Tatyana

Nie zapomnij o tych roślinach w kwietniu

W kwietniu możemy siać również warzywa kapustne. To idealny moment na zasadzenie kapusty, brokułu, brukselki, kalafiora, a także jarmużu. Prawdziwy początek wiosny to ręce pełne roboty. W ogrodniczym kalendarzu jest jeszcze kilka roślin do wysiania.

Teraz możemy sadzić rzodkiewkę. Do tego warto zająć się burakami, które uwielbiają towarzystwo właśnie rzodkiewki. Dodatkowo możemy powoli siać koper, marchew oraz pietruszkę.

Nawet jeśli w kwietniu jest naprawdę ciepło, niektóre rośliny jeszcze nie są gotowe. Z zasadzeniem jakich warzyw jeszcze musimy poczekać? Na kolejne miesiące lepiej odłożyć sadzenie roślin, które wręcz uwielbiają wysokie temperatury.  

Te rośliny muszą jeszcze poczekać

Kwiecień to nie ostatni miesiąc, w którym siejemy rośliny. Sporo warzyw rzeczywiście warto posadzić właśnie teraz, jednak z innymi musimy jeszcze poczekać. Jeśli myślisz o zasadzeniu tych roślin już teraz, uważnie obserwuj pogodę.

W kwietniu ryzykowny będzie siew fasoli wprost do gruntu. Lepiej przygotować rozsadę lub wstrzymać się do maja. Podobnie wygląda sytuacja z batatem. Znacznie lepiej zasadzić to warzywo w przyszłym miesiącu. 

rzodkiewka
Fot. Canva / sovica, pixabay

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „infouprawa” na YouTube.

Zobacz także: